Reflex™ motorosvédelmi rendszerek (RDRS)
Az RDRS-sel felszerelt modelleken a kipörgéségátlót vezérlő gomb van, valamint a kipörgésgátló jelzőikonja, amely az energiaellátás bekapcsolásakor kigyullad. Lásd Használat → A bal kormányszarvon lévő vezérlőkapcsolók és Használat → Műszerek . Az RDRS a REFLEX-összehangolt fékeket kanyarodást segítő ABS-sel és további funkciókkal kombinálja. Ezek a féknyomás szabályozásával segítik a motorost a motorkerékpár irányításában és/vagy a hajtáslánc kimenetének szabályozásával segítik elő a motorkerékpár irányítását. Itt találhat további információkat: www.h-d.com/rdrs
Első fékkar
FIGYELEM
Ne helyezze ujjait a fékkar és a kormánymarkolat közé. A kéz nem megfelelő elhelyezése gátolhatja a kar megfelelő működtetését, ami a jármű feletti uralom elvesztésével és súlyos, akár végzetes személyi sérüléssel is járhat. (00032a)
Lásd: Ábra 1. Az első fék karjával (1) működtethető az első kerék fékje. A kar a jobb oldali kézi kezelőszervek között található. A fékkart a jobb kéz ujjaival működtesse.
A hátsó fék pedálja
Lásd: Ábra 1. A hátsó fékpedál (2) a hátsó féket működteti. A pedál a jobb oldalon található. A hátsó fék pedálja jobb lábbal működtethető.
1Első fékkar
2A hátsó fék pedálja
Ábra 1. Fék kezelőszervek
Reflex összehangolt blokkolásgátló fékrendszer (ABS)
A Harley-Davidson Reflex összehangolt blokkolásgátló fékrendszere segít a motorosnak a motorkerékpár fölötti uralma megőrzésében vészfékezéskor. A Reflex összehangolt ABS az első és a hátsó féket figyeli annak érdekében, hogy fenntartsa a kerekek forgását és megelőzze a kerekek kontrollálatlan blokkolását akár száraz aszfalton, akár csúszós felületen, például kavicson, leveleken vagy nedves útviszonyok mellett.
A Reflex összehangolt ABS érzékenyebb működést és kiegyenlítettebb fékhatást biztosít a hagyományos ABS-hez képest az első és a hátsó fék között a fékezési események széles tartományában.
7 km/h (4 mph) fölötti sebességeknél a rendszer a fékezés egyensúlyának optimális fenntartása érdekében a fékezés mértéke és a sebesség függvényében dinamikusan állítja az összehangolás mértékét. A rendszer erősebb fékezéskor nagyobb mértékben kapcsolja össze a fékeket, enyhe fékezésnél és kis sebességeknél pedig megszünteti az összekapcsolást.
MEGJEGYZÉS
Mindkét fék használata esetén a motoros a dinamikus kiegyenlítés során enyhe visszalökést észlelhet a fékkaron vagy a fékpedálon.
Összehangolt állapotban csak az első fék működtetése esetén a rendszer dinamikusan működtetni kezdi a hátsó féket is. Csak a hátsó fékpedált használva a rendszer a hátsó fék mellett bizonyos mértékben az első féknyergeket is működtetni kezdi. Mindkét féket használva a rendszer megkísérli dinamikusan kiegyenlíteni a fékhatást az első és a hátsó kerék között.
3 km/h (2 mph) alatti sebességeknél a fékek nincsenek összehangolva, hogy kis sebesség mellett, például parkolóban ne romoljon a manőverezhetőség.
Hogyan működik az ABS?
Az ABS az első és a hátsó keréknél elhelyezett érzékelőket figyelve meghatározza a kerekek fordulatszámát. Ha a rendszer azt érzékeli, hogy egy vagy több kerék túl hirtelen lassul, ami azt jelenti, hogy közel állnak a blokkoláshoz, illetve, ha a lassulás mértéke nem felel meg a memóriában tárolt kritériumnak, az ABS működésbe lép. A rendszer gyorsan nyit és zár szelepeket, amivel módosítja a féknyomást. Az ABS aktiválódásakor a rendszer a fékek kézi pumpálásának megfelelő hatást fejt ki elektronikusan. A rendszer képes másodpercenként akár többször is beavatkozni.
A motoros az első fékkar vagy a hátsó fékpedál enyhe pulzálásából érzi, hogy működik az ABS. Előfordulhat, hogy az ABS modulból kattogó hang is hallatszik. Mindkettő a normál működés eredménye. Lásd: Táblázat 1.
Itt találhat további információkat az ABS-ről: www.h-d.com/rdrs .
Az ABS használata
Az ABS a vészfékezésnél mutatkozó előnyei ellenére sem helyettesíti a biztonságos vezetést. A motorkerékpár legbiztonságosabban mindkét féket használva állítható meg.
A Harley-Davidson ABS egy kézi segédrendszer. Ha vészhelyzetben kell fékeznie, tartsa fenn a fékekre kifejtett nyomást, bármi is történik az ABS-szel. Ne modulálja vagy „pumpálja” a fékek kezelőszerveit. A kerekek csak a megállás végén blokkolnak, amikor a motorkerékpár annyira lelassul, hogy az ABS működésére már nincs szükség.
ABS: Gumiabroncsok és kerekek
Az ABS rendszerrel felszerelt motorkerékpárokon mindig Harley-Davidson gumiabroncsokat és kerekeket kell használni. Az ABS egyedi fordulatszám-érzékelők révén figyeli a kerekek fordulatszámát. Más átmérőjű kerekek vagy eltérő méretű gumiabroncsok felszerelése esetén a kerék fordulatszáma megváltozhat. Az eltérő méretű kerekek és gumiabroncsok megzavarhatják az ABS kalibrálását, és negatív hatással lehetnek a szabályozatlan kerékblokkolás észlelésére és megelőzésére. Ha a járművet a megadott értékektől eltérő gumiabroncsnyomáson használja, az csökkentheti az ABS fékezési teljesítményét. Lásd: Műszaki adatok .
Táblázat 1. Az ABS hibajelenségei és állapotai
HIBAJELENSÉG
ÁLLAPOT
Az ABS-visszajelző folyamatosan világít
A rendszer ABS-hibát észlelt. A javítás érdekében keressen fel egy Harley-Davidson-márkakereskedést.
Az ABS-lámpa lassan villog
Ez normál öndiagnosztikai folyamatot jelez, amely akkor működik, ha a motorkerékpár először van bekapcsolva, sebessége pedig kisebb mint 5 km/h (3 mph). Az ABS addig nem működőképes, amíg a lámpa ki nem alszik. Ha a lámpa 5 km/h (3 mph) sebességnél gyorsabb haladás esetén is villog, keressen fel egy Harley-Davidson márkakereskedést szervizelés céljából.
Az ABS-lámpa gyorsan villog, a riasztórendszer-/hibajelző lámpa pedig világít
Ez a fékrendszer lehetséges hibáját jelzi. Az első és hátsó fékkel csökkentse a sebességet, és állítsa le a motorkerékpárt. Előfordulhat, hogy a fékvezérlők használata kemény érzést kelt. Ebben az esetben hajtson a motorkerékpárral egy biztonságos helyre, és álljon le. A hibát szervizelni kell, mielőtt tovább motorozhatna. Szervizelésért forduljon Harley-Davidson-márkakereskedéshez.
A fékkar vagy fékpedál lüktetése az ABS működése közben
Normál jelenség.
Kattogó hang az ABS beavatkozása során
Normál jelenség.
„Rángató” érzés fékezéskor
Normál jelenség. Ez akkor érezhető különösen, ha egy fékkel fékez (csak elsővel vagy csak hátsóval). Ez a lassulás csökkenésének eredménye, amelyet az úton lévő kátyúk és bukkanók, a motorfékkel történő fékezés (a nagy motorfordulatszám a hátsó kerék lassulását eredményezi), kis sebességnél alkalmazott erős fékezés, illetve egyéb feltételek okoznak. Ez a féknyereg nyomásának ABS általi, a kerekek blokkolásának megelőzése érdekében végzett modulálása miatt van.
A hátsó fék pedálja átmenetileg kemény
Normál jelenség. A motorfék használata (a nagy motorfordulatszám a hátsó kerék lassulását eredményezi) vagy a lefelé váltás működésbe hozhatja az ABS rendszert. Ha ugyanakkor vagy közvetlenül utána működteti a hátsó féket, előfordulhat, hogy az ABS lezár egy szelepet annak megelőzésére, hogy nyomás jusson el a hátsó fékre. Ez a féknyereg nyomásának ABS általi, a kerekek blokkolásának megelőzése érdekében végzett modulálása miatt van.
Csikorgó gumiabroncsok
Normál jelenség. Előfordulhat, hogy a gumiabroncs útfelülettől függően akkor is csikorog, ha a kerekek nem blokkolnak.
Fekete nyom az útburkolaton
Normál jelenség. Előfordulhat, hogy a gumiabroncs útfelülettől függően akkor is fekete nyomot hagy, ha a kerekek nem blokkolnak.
A kerekek kis sebességnél blokkolnak
Normál jelenség. Az ABS nem kapcsolódik be 5 km/h (3 mph) sebesség alatt az első keréknél, illetve 8 km/h (5 mph) sebesség alatt a hátsó keréknél.
További funkciók
Kipörgésgátló üzemmódok
Esőmód: Gyengébben tapadó felületekhez való, például nedves útra vagy salakra.
Útmód: Optimális motorozási viszonyokhoz való, például száraz, burkolattal rendelkező utakra.
Itt találhat további információkat a kipörgésgátlásról: Használat → Kipörgésgátló .
Visszagurulás-gátló (VHC)
A VHC a fékek működtetésével akadályozza meg, hogy az emelkedőn megálló motorkerékpár visszaguruljon. Ez megkönnyíti az emelkedőn, például domboldalon, hídon vagy parkolórámpán történő indulást. Ha a VHC-t aktiválja, működteti a fékeket, és megakadályozza, hogy a motorkerékpár elmozduljon, amikor a motoros már nem fékez. A rendszer addig működteti a féket, amíg a motoros a gáz és tengelykapcsoló használatával el nem indul.
MEGJEGYZÉS
A VHC-nak nem célja, hogy rögzítőfékként használják.
Működtetés: A motoros úgy működteti a VHC-t, hogy az első fék kézikarjával vagy a hátsó fék pedáljával erősebben fékez azt követően, hogy a motorkerékpár teljesen leállt. A VHC-jelzőlámpa kigyulladása megerősíti, hogy a motoros aktiválta a VHC-t, és hogy az ABS-rendszer addig működteti a fékeket, amíg a motoros fel nem oldja a fékvezérlést.
Kikapcsolás: A VHC automatikusan kikapcsol, amikor a motoros elindul, vagy amikor a motoros bármelyik féket működteti, majd felengedi. A VHC akkor is kikapcsolhat, ha a motoros behúzott tengelykapcsolóval agresszívan pörgeti a motort. A VHC kikapcsol, amikor a motoros (nem minden piacon kapható) oldaltámasz-értékelővel ellátott modellen leengedi az oldaltámaszt, illetve amikor oldaltámasz-érzékelővel nem ellátott modelleken üresbe kapcsol. A VHC kikapcsol, amikor a motor leáll. A VHC körülbelül öt perc elteltével a legtöbb helyzetben kikapcsol. Ilyenkor a jelzőlámpa villog, és a VHC kiold, ha a motoros semmit nem tesz. (A VHC öt percnél kevesebb idő elteltével is kikapcsolhat, hogy megakadályozza a túlmelegedést, ha gyakran vagy meredek emelkedőkön használják.)
Gumiabroncsnyomás-ellenőrző rendszer (TPMS)
A TPMS figyelmezteti a motorost az alacsony gumiabroncs-nyomásra. A megfelelő gumiabroncs-nyomás fenntartása mind a biztonság, mind a gumiabroncs élettartama szempontjából fontos. A kilométer-számláló ablakában megjelenik az első és hátsó guminyomás, lásd Használat → Kilométer-számláló ablakok . A guminyomásjelző kigyulladása arra figyelmezteti a motorost, ha a gumiabroncs nyomása alacsony, és a nyomást ellenőrizni kell, lásd Használat → Műszerek .