Reflexní™ defenzivní systémy jezdce (RDRS)
Modely vybavené systémem RDRS mají tlačítko regulace prokluzu a piktogram regulace prokluz, který svítí při zapnutí napájení, viz Provozování → Spínače na levé straně řídítek a Provozování → Přístroje . RDRS jsou spřažené brzdy REFLEX se systémem ABS s podporou v zatáčkách a dalšími funkcemi pro zvýšené ovládání motocyklu jezdcem pomocí seřízení tlaku brzd a/nebo výkonu hnacího ústrojí, aby zůstalo zachováno ovládání motocyklu. Další informace také naleznete v www.h-d.com/rdrs
Páčka přední brzdy
VAROVÁNÍ
Nemějte prsty mezi páčkou a řídítky. Nesprávná poloha ruky může ovlivnit ovládání páčky a následně způsobit ztrátu kontroly nad motocyklem, což může vést k vážnému poranění nebo smrti. (00032a)
Viz Ilustrace 1. Páčka přední brzdy (1) ovládá brzdu předního kola. Páčka brzdy je umístěna na pravé rukojeti řídítek. Páčku ovládáte prsty pravé ruky.
Pedál zadní brzdy
Viz Ilustrace 1. Pedál zadní brzdy (2) ovládá brzdu zadního kola. Brzdový pedál se nachází na pravé straně motocyklu. Pedál zadní brzdy ovládáte pravou nohou.
1Páčka přední brzdy
2Pedál zadní brzdy
Ilustrace 1. Ovládání brzd
Protiblokovací brzdový systém (ABS) se spřaženými brzdami Reflex
Protiblokovací brzdový systém se spřaženými brzdami Reflex motocyklů Harley-Davidson pomáhá řidiči udržet kontrolu nad motocyklem při brzdění v krizových situacích. Systém ABS se spřaženými brzdami Reflex monitoruje přední i zadní brzdu a zajišťuje, že se kola otáčejí a že nedojde k jejich nekontrolovanému zablokování – ať už na suchém asfaltu nebo na méně přilnavých površích, jako je štěrk, listí nebo mokrá vozovka.
Spřažené brzdy Reflex se systémem ABS reagují lépe než běžné systémy AVS a zajišťují lepší reakci a vyvážení mezi přední a zadní brzdou v různých situacích, kdy dochází brzdění.
Při rychlostech vyšších než 7 km/h (4 mph) systém dynamicky reguluje rozdělení brzdného účinku podle velikosti použité brzdné síly a rychlosti motocyklu s cílem dosáhnout optimálního vyvážení. Jestliže jezdec prudce brzdí, systém zajistí vyšší spřažení; pokud brzdí slaběji a při malých rychlostech je spřažení slabší nebo dokonce eliminováno.
POZNÁMKA
Při brzdění oběma brzdami může řidič během dynamického vyvažování zaznamenat mírnou zpětnou vazbu v páčce přední brzdy nebo pedálu zadní brzdy.
Při spřažení dochází k tomu, že po stisku samotné páčky přední brzdy použije systém částečné dynamické brzdění zadního kola. Při sešlápnutí samotného brzdového pedálu systém též použije část brzdné síly na přední brzdové třmeny. Při aktivaci obou brzd se systém pokusí dynamicky vyvážit brzdnou sílu mezi přední i zadní kolo.
Při rychlostech nižších než 3 km/h (2 mph) nedochází ke spřažení brzd, a manévrovatelnost motocyklu tak není ovlivněna (např. na parkovišti).
Princip činnosti systému ABS
Monitorovací snímače systému ABS na předním i zadním kole sledují rychlost otáčení kol. Pokud systém detekuje, že zpomalování jednoho nebo více kol probíhá příliš rychle, což znamená, že se blíží ke stavu zablokování, nebo pokud míra zpomalování neodpovídá kritériím uloženým v paměti, systém ABS zareaguje. Systém rychle otevírá a zavírá ventily, a reguluje tak tlak brzdové soustavy. Činnost systému ABS je tak elektronicky řízenou obdobou ručního tzv. dávkového nebo přerušovaného brzdění. Systém je schopen celý cyklus provést mnohokrát za sekundu.
Aktivaci systému ABS jezdec rozpozná tak, že ucítí slabé pulzování v páčce brzdy nebo pedálu zadní brzdy. Také lze zaslechnout cvakání v modulu ABS. Všechny tyto projevy jsou důsledkem normální činnosti. Viz Tabulka 1.
Další informace o systému ABS naleznete na www.h-d.com/rdrs .
Principy použití systému ABS
Systém ABS poskytuje výhodu při brzdění v nouzových situacích. Nelze jím však nahradit principy bezpečné jízdy. Nejbezpečnějším způsobem zastavení motocyklu je brzdění oběma brzdami.
Systém ABS motocyklů Harley-Davidson je asistenčním systémem ručního brzdění. Při brzdění v nouzové situaci brzděte konstantním tlakem po celou dobu aktivace systému ABS. Neprovádějte tzv. dávkové nebo přerušované brzdění. Systém ABS předchází zablokování kol až do zpomalení motocyklu na rychlost, kdy již činnost systému není třeba.
Systém ABS: Pneumatiky a kola
Motocykly s ABS vždy musí používat specifické pneumatiky a kola Harley-Davidson. Systém ABS sleduje rychlost otáčení předního i zadního kola pomocí samostatných senzorů rychlosti. Při použití kol s jiným průměrem nebo pneumatik s jinými rozměry se může rychlost otáčení změnit. To může narušit správnou kalibraci systému ABS a negativně ovlivnit jeho schopnost detekovat nekontrolovatelná zablokování kol a předcházet jim. Provozování motocyklu s pneumatikami nahuštěnými na jiný tlak než požadovaný může snížit výkon systému ABS. Viz Specifikace .
Tabulka 1. Příznaky a provozní stavy systému ABS
PŘÍZNAK
STAV
Trvale rozsvícená kontrolka ABS
Byla zjištěna porucha systému ABS. Obraťte se na autorizovaný servis Harley-Davidson.
Pomalé blikání kontrolky systému ABS
Signalizuje běžný diagnostický proces systému, který se spustí po prvním zapnutí zapalování motocyklu (v případě, že je rychlost nižší než 5 km/h (3 mph)). Jakmile kontrolka zhasne, je systém ABS funkční. Pokud tato kontrolka bliká i při vyšších rychlostech než 5 km/h (3 mph), obraťte se na autorizovaný servis Harley-Davidson.
Kontrolka systému ABS rychle bliká a indikátor zabezpečení/poruchy svítí
To znamená možnou poruchu brzdové soustavy. Použijte přední i zadní brzdy, abyste zpomalili a zastavili motocykl. Ovládání brzd může jít při jejich použití ztuha. Pokud se tak stane, přesuňte motocykl na bezpečné místo a zastavte. Než budete pokračovat v jízdě, je nutné provést servis a poruchu odstranit. Obraťte se na autorizovaný servis Harley-Davidson.
Vibrování brzdové páčky nebo brzdového pedálu při podmínkách vedoucích ke spuštění systému ABS
Normální stav.
Slyšitelné cvakání při podmínkách vedoucích ke spuštění systému ABS
Normální stav.
Pocit krátkodobého zrychlení při brzdění
Normální stav. Nejcitelněji pociťováno při použití pouze jedné brzdy (pouze přední nebo pouze zadní). Výsledek poklesu rychlosti zpomalování, jehož příčinou mohou být výmoly nebo nerovnosti na vozovce, brzdění motorem (vyšší otáčky způsobující zpomalení zadního kola), prudké brzdění v malých rychlostech nebo jiné podmínky. To vše je způsobeno tím, že systém ABS upravuje tlak brzdového třmenu, aby se zabránilo nekontrolovanému zablokování kol.
Pedál zadní brzdy jde dočasně velmi ztuha
Normální stav. Brzdění motorem (vyšší otáčky způsobující zpomalení zadního kola) nebo zařazení na nižší převodový stupeň může aktivovat systém ABS. Pokud jezdec ve stejném okamžiku nebo bezprostředně poté použije zadní brzdu, může dojít k tomu, že systém ABS zavře ventil, aby omezil tlak na zadní brzdu. To vše je způsobeno tím, že systém ABS upravuje tlak brzdového třmenu, aby se zabránilo nekontrolovanému zablokování kol.
Kvílení pneumatiky
Normální stav. V závislosti na povrchu může dojít k tzv. kvílení pneumatiky i v případech, kdy nedojde k zablokování kola.
Černá stopa na vozovce
Normální stav. V závislosti na povrchu může pneumatika na vozovce zanechat černou stopu i v případech, kdy nedojde k zablokování kola.
Zablokování kola v nízké rychlosti
Normální stav. Systém ABS se neaktivuje u předního kola při rychlosti nižší než 5 km/h (3 mph) a u zadního kola při rychlosti nižší než 8 km/h (5 mph).
Další funkce
Režimy regulace prokluzu
Režim Déšť: Používá se pro povrchy se sníženým prokluzem, jako např. mokré silnice nebo štěrk.
Režim Silnice: Používá se pro optimální jízdní podmínky, jako např. suché zpevněné silnice.
Další informace o regulaci prokluzu viz Provozování → Regulace prokluzu .
Asistenční systém Vehicle Hold Control (VHC)
VHC používá tlak brzd, aby zabránil motocyklu otočit se zpět při zastavení na svahu, což usnadňuje odjezd při startu na svahu, jako např. na kopci, mostu nebo parkovací rampě. VHC při zapnutí udržuje tlak brzd a zabraňuje tomu, aby se motocykl pohyboval poté, co jezdec uvolní ovládací prvky brzd. Systém udržuje tlak brzd, dokud jezdec nespustí škrticí klapku a neodtáhne spojku.
POZNÁMKA
VHC není určen k používání jako parkovací brzda.
Zapnutí: Jezdec zapne VHC tak, že po úplném zastavení motocyklu vyvine extra tlak na páčku přední brzdy nebo páku zadní nožní brzdy. Rozsvítí se kontrolka VHC, která potvrdí, že jezdec zapnul VHC, a systém ABS bude po uvolnění ovládacích prvků brzd udržovat tlak brzd.
Vypnutí: VHC se automaticky vypne, když jezdec začne odjíždět ze zastávky nebo použije a uvolní kteroukoliv páku brzdy. VHC se může vypnout, pokud jezdec agresivně zvýší otáčky motoru se zataženou páčkou spojky. VHC se také vypne, pokud řidič na modelech se snímačem bočního stojanu (ne na všech trzích) sníží boční stojan nebo se na modelech bez snímače bočního stojanu přepne do neutrálu. VHC se vypne, jakmile motor přestane běžet. VHC se ve většině situací vypne přibližně po pěti minutách. Kontrolka bude blikat a pokud jezdec neprovede žádnou akci, VHC se uvolní. (VHC se může vypnout za méně než pět minut, aby se zabránilo přehřátí, pokud se často používá na prudkých svazích.)
Systém sledování tlaku pneumatik (TPMS)
TPMS upozorňuje jezdce na nízký tlak vzduchu v pneumatikách. Zajištění správného tlaku vzduchu v pneumatikách je důležité pro bezpečnost i životnost pneumatik. Okénko počítadla ujetých kilometrů zobrazuje aktuální tlak v přední a zadní pneumatice, viz Provozování → Displej počítadla ujetých kilometrů . Kontrolka tlaku v pneumatice se rozsvítí, pokud je tlak v pneumatice nízký a je nutné jej zkontrolovat, viz Provozování → Přístroje .