Páčka přední brzdy
VAROVÁNÍ
Nemějte prsty mezi páčkou a řídítky. Nesprávná poloha ruky může ovlivnit ovládání páčky a následně způsobit ztrátu kontroly nad motocyklem, což může vést k vážnému poranění nebo smrti. (00032a)
Viz Ilustrace 1. Páčka přední brzdy (1) ovládá brzdu předního kola. Páčka brzdy je umístěna na pravé rukojeti řídítek. Páčku ovládáte prsty pravé ruky.
Pedál zadní brzdy
Viz Ilustrace 1. Pedál zadní brzdy (2) ovládá brzdu zadního kola. Brzdový pedál se nachází na pravé straně motocyklu. Pedál zadní brzdy ovládáte pravou nohou.
1Páčka přední brzdy
2Pedál zadní brzdy
Ilustrace 1. Ovládání brzd
Protiblokovací brzdový systém (ABS)
Protiblokovací brzdový systém (ABS) motocyklů Harley-Davidson pomáhá jezdci udržet kontrolu nad motocyklem i v krizových situacích (při brzdění v přímém směru). Systém ABS působí nezávisle na přední i na zadní brzdu a zajišťuje, že se kola otáčejí a že nedojde k jejich nekontrolovanému zablokování – ať už na suchém asfaltu nebo na méně přilnavých površích, jako je štěrk, listí nebo mokrá vozovka.
Princip činnosti systému ABS
Monitorovací senzory systému ABS na předním i zadním kole sledují rychlost otáčení kol. Pokud systém detekuje, že zpomalování jednoho nebo obou kol probíhá příliš rychle, což znamená, že se blíží ke stavu zablokování, nebo pokud míra zpomalování neodpovídá kritériím uloženým v paměti, systém ABS zareaguje. Systém rychle otevírá a zavírá ventily a reguluje tak tlak brzdové soustavy. Činnost systému ABS je tak elektronicky řízenou obdobou ručního tzv. dávkového nebo přerušovaného brzdění. Systém je schopen celý cyklus provést až sedmkrát za sekundu.
Aktivaci systému ABS jezdec rozpozná tak, že ucítí slabé pulzování v páčce brzdy nebo pedálu zadní brzdy. Také lze zaslechnout cvakání v modulu ABS. Všechny tyto projevy jsou důsledkem normální činnosti. Viz Tabulka 1.
Další informace naleznete na adrese www.harley-davidson.com/abs.
Principy použití systému ABS
Systém ABS poskytuje výhodu při brzdění v nouzových situacích. Nelze jím však nahradit principy bezpečné jízdy. Nejbezpečnějším způsobem zastavení motocyklu je brzdění, kdy se motocykl nachází v kolmé poloze a obě kola vedou v přímém směru.
Systém ABS motocyklů Harley-Davidson je asistenčním systémem ručního brzdění. Při brzdění v nouzové situaci brzděte konstantním tlakem po celou dobu aktivace systému ABS. Neprovádějte tzv. dávkové nebo přerušované brzdění. Systém ABS předchází zablokování kol až do úplného zpomalení přibližně na hodnotu 6 km/h (4 mph), kdy již činnost systému není třeba.
VAROVÁNÍ
Systém ABS nemůže zamezit zablokování zadního kola v důsledku brzdění motorem. Systém ABS neusnadňuje jízdu v zatáčkách ani jízdu na volném nebo nerovném povrchu. Zablokované kolo může vyvolat smyk a ztrátu kontroly nad motocyklem, což může vést k vážnému poranění nebo dokonce smrti. (00362a)
Systém ABS: Pneumatiky a kola
Motocykly s ABS vždy musí používat specifické pneumatiky a kola Harley-Davidson. Systém ABS sleduje rychlost otáčení předního i zadního kola pomocí samostatných senzorů rychlosti. Při použití kol s jiným průměrem nebo pneumatik s jinými rozměry se může rychlost otáčení změnit. To může narušit správnou kalibraci systému ABS a negativně ovlivnit jeho schopnost detekovat nekontrolovatelná zablokování kol a předcházet jim. Provozování motocyklu s pneumatikami nahuštěnými na jiný tlak než požadovaný může snížit výkon systému ABS. Viz Specifikace → Specifikace → Specifické pneumatiky.
Tabulka 1. Příznaky a provozní stavy systému ABS
PŘÍZNAK
STAV
Trvale rozsvícená kontrolka ABS
V systému ABS byla zjištěna závada. Obraťte se na autorizovaný servis Harley-Davidson.
Blikání kontrolky systému ABS
Signalizuje běžný diagnostický proces systému, který se spustí po prvním zapnutí zapalování motocyklu (v případě, že je rychlost nižší než 5 km/h (3 mph)). Jakmile kontrolka zhasne, je systém ABS funkční. Pokud tato kontrolka bliká i při vyšších rychlostech než 5 km/h (3 mph), obraťte se na autorizovaný servis Harley-Davidson.
Vibrování brzdové páčky nebo brzdového pedálu při podmínkách vedoucích ke spuštění systému ABS
Normální stav.
Slyšitelné cvakání při podmínkách vedoucích ke spuštění systému ABS
Normální stav.
Pocit krátkodobého zrychlení při brzdění
Normální stav. Nejcitelněji pociťováno při použití pouze jedné brzdy (pouze přední nebo pouze zadní). Výsledek poklesu rychlosti zpomalování, jehož příčinou mohou být výmoly nebo nerovnosti na vozovce, brzdění motorem (vyšší otáčky způsobující zpomalení zadního kola), prudké brzdění v malých rychlostech nebo jiné podmínky. To vše je způsobeno tím, že systém ABS upravuje tlak brzdového třmenu, aby se zabránilo nekontrolovanému zablokování kol.
Pedál zadní brzdy jde dočasně velmi ztuha
Normální stav. Brzdění motorem (vyšší otáčky způsobující zpomalení zadního kola) nebo zařazení na nižší převodový stupeň může aktivovat systém ABS. Pokud jezdec ve stejném okamžiku nebo bezprostředně poté použije zadní brzdu, může dojít k tomu, že systém ABS zavře ventil, aby omezil tlak na zadní brzdu. To vše je způsobeno tím, že systém ABS upravuje tlak brzdového třmenu, aby se zabránilo nekontrolovanému zablokování kol.
Kvílení pneumatiky
Normální stav. V závislosti na povrchu může dojít k tzv. kvílení pneumatiky i v případech, kdy nedojde k zablokování kola.
Černá stopa na vozovce
Normální stav. V závislosti na povrchu může pneumatika na vozovce zanechat černou stopu i v případech, kdy nedojde k zablokování kola.
Zablokování kola v nízké rychlosti
Normální stav. Systém ABS se neaktivuje u předního kola při rychlosti nižší než 5 km/h (3 mph) a u zadního kola při rychlosti nižší než 8 km/h (5 mph).