Esipiduri hoob
HOIATUS!
Ärge jätke sõrmi käsitsijuhtimise hoova ja juhtraua vahele. Käe vale asend võib halvendada sidurihoova toimimist ja põhjustada juhitavuse kaotamist, mis võib omakorda põhjustada surma või raskete vigastustega lõppeva õnnetuse. (00032a)
Esipiduri käsihoob juhib esiratta pidurit ja asub juhtraua paremal käepidemel. Kasutage käsihooba parema käe sõrmedega.
Tagapiduri pedaal
Tagapiduri pedaal juhib tagaratta pidurit ja asub paremal küljel. Kasutage tagapiduri pedaali parema jalaga.
Mitte-ABS-i pidurisüsteem
Rakendage pidureid ühtlaselt, et vältida rataste lukustumist. Parima tulemuse saavutamiseks kasutage esi- ja tagapidureid võrdselt.
HOIATUS!
Ärge pidurdage nii, et ratas blokeeruks. Lukustunud ratas libiseb ja võib viia juhitavuse kaotamiseni, mis võib põhjustada surma või raskeid vigastusi. (00053a)
Blokeerumisvastane pidurisüsteem (ABS)
Harley-Davidson-i valikuline blokeerumisvastane pidurisüsteem aitab juhil hädaolukorras sirgjoonelisel pidurdamisel kontrolli säilitada. ABS toimib esi- ja tagapiduritel eraldi, et hoida rattaid pöörlemas ja vältida rataste juhuslikku lukustumist kuival asfaldil või libedal pinnal (nt kruusal, lehtedel või märgades oludes) sõites.
ABS-i tööpõhimõte
ABS jälgib ratta pöörlemiskiiruse tuvastamiseks esi- ja tagaratta andureid. ABS aktiveerub, kui süsteem tuvastab, et üks ratas või mõlemad rattad aeglustuvad liiga kiiresti, mis tähistab nende peatset lukustumist. ABS aktiveerub ka siis, kui aeglustuskiirus ei ühti mällu salvestatud kriteeriumidega. Süsteem avab ja sulgeb kiiresti klappe, et muuta pidurisadula survet, kasutades ainult juhi rakendatavat pidurihoova/-pedaali survet. ABS-i aktiveerimisel pakub süsteem elektroonilist lahendust, mis on samaväärne pidurite manuaalse pumpamisega. ABS on võimeline seda tsüklit kordama kuni seitse korda sekundis.
Juht tunneb ABS-i aktiveerumist nõrga vibratsioonina käsihooval või tagapiduri pedaalil. Peale tuntava vibratsiooni võib olla kuulda ABS-i moodulist kostuvaid klõpse. Mõlemad on tavapärase töö osad. Vt Tabel 1.
Vaadake lisateavet aadressilt www.harley-davidson.com/abs.
ABS-i kasutamine
Kuigi ABS on hädaolukorras pidurdamisel abiks, ei asenda see ohutut sõidustiili. Ohutuim viis mootorratta peatamiseks on püstine, hoides mõlemat ratast sirgelt.
Harley-Davidsoni ABS on käsitsi juhitav abisüsteem. Hädaolukorras pidurdamise korral säilitage survet piduritele kõikide ABS-i toimingute jooksul. Ärge vahetage ega pumbake piduri juhtimisseadmeid. Rattad ei lukustu kuni pidurduse lõpuni, mil mootorratta kiirus langeb ligikaudu kiiruseni 6 km/h (4 mph) ja ABS-i pole enam vaja.
HOIATUS!
ABS ei saa välistada mootoriga pidurdamisel tagaratta lukustumist. ABS ei aita kurvides või lahtisel/ebatasasel teepinnasel. Lukustunud ratas libiseb ja võib viia juhitavuse kaotamiseni, mis võib põhjustada surma või raskeid vigastusi. (00362a)
ABS: Rehvid ja rattad
ABS-iga varustatud mootorrattad kasutavad alati Harley-Davidson-i rehve ja rattaid. ABS jälgib rataste pöörlemiskiirust kummagi ratta kiirusanduri kaudu. Teise läbimõõduga rataste või teise suurusega rehvide kasutamine võib pöörlemiskiirust muuta. See võib ABS-i kalibratsiooni rikkuda ja mõjutada negatiivselt selle võimet tuvastada ning vältida juhuslikku rataste lukustumist. Sõitmine muu rehvirõhuga kui on esitatud jaotises Tehnilised andmed → Tehnilised andmed võib ABS-i pidurdusvõimet vähendada.
Tabel 1. ABS-i sümptomid ja põhjused
SÜMPTOM
PÕHJUS
ABS-i tuli põleb pidevalt
Tuvastati ABS-i rike. Hoolduseks pöörduge Harley-Davidsoni edasimüüja poole.
ABS-i tuli vilgub
See näitab normaalset enesekontrolli protsessi, kui mootorratas esimest korda sisse lülitatakse ja kiirus on väiksem kui 5 km/h (3 mph). ABS hakkab tööle, kui tuli kustub. Kui tuli vilgub ka kiirustel, mis on suuremad kui 5 km/h (3 mph), minge Harley-Davidsoni edasimüüja juurde hooldusesse.
Vibreeriv pidurihoob või -pedaal ABS-i kasutamise ajal
Tavapärane olukord.
Plõksuv heli ABS-i kasutamise ajal
Tavapärane olukord.
Tõuketunne pidurduse ajal
Tavapärane olukord. Seda on kõige rohkem tunda ühe piduriga pidurdamisel (ainult esi- või tagapiduriga). Seda põhjustab pidurduse aeglustumine teel olevate pragude või muhkude, mootoririkke (mootori kõrge pöörete arv minutis põhjustab tagaratta aeglustumist), madalal kiirusel tugeva pidurduse ja muude tingimuste tõttu. Seda põhjustab ABS-i muutuv pidurisadula surve rataste juhusliku lukustumise vältimiseks.
Ajutiselt jäik tagapiduri pedaal
Tavapärane olukord. Mootoririke (mootori kõrge pöörete arv minutis põhjustab tagaratta aeglustumist) või madalamale käigule lülitumine võib aktiveerida ABS-i. Samal ajal või kohe selle järel tagapiduri rakendamisel võib ABS sulgeda klapi, et vältida survet tagapidurile. Seda põhjustab ABS-i muutuv pidurisadula surve rataste juhusliku lukustumise vältimiseks.
Rehvide vilin
Tavapärane olukord. Olenevalt pinnasest võib tekkida rehvivilin ilma ratta lukustumiseta.
Must jälg asfaldil
Tavapärane olukord. Olenevalt pinnasest võib rehv jätta musta jälje ilma ratta lukustumiseta.
Ratta lukustumine madalal kiirusel
Tavapärane olukord. ABS ei aktiveeru esirattal kiirusel alla 5 km/h (3 mph) või tagarattal kiirusel alla 8 km/h (5 mph).