Reflex™-i ettevaatliku ratturi süsteemid (RDRS)
RDRS-iga mudelitel on veojõukontrolli nupp ja veojõukontrolli ikoon, mis süttib, kui süüde on sees, vt Kasutamine → Vasaku käe juhtlülitid ja Kasutamine → Näidikud . RDRS ühendab REFLEX-i kombineeritud pidurid kurvides abistava ABS-iga ja muude lisafunktsioonidega, et anda juhile suurem kontroll mootorratta üle, reguleerides selleks pidurisurvet ja/või tagarattale kantavat jõumomenti. Lisateavet vt ka www.h-d.com/rdrs
Esipiduri hoob
HOIATUS!
Ärge jätke sõrmi käsitsijuhtimise hoova ja juhtraua vahele. Käe vale asend võib halvendada sidurihoova toimimist ja põhjustada juhitavuse kaotamist, mis võib omakorda põhjustada surma või raskete vigastustega lõppeva õnnetuse. (00032a)
Vt jaotist Joonis 1. Esipiduri käsihoob (1) juhib esipidurit. Hoob asub parempoolsel juhtraual. Kasutage käsihooba parema käe sõrmedega.
Tagapiduri pedaal
Vt jaotist Joonis 1. Tagapiduri pedaal (2) aktiveerib tagaratta piduri. Pedaal asub paremal küljel. Vajutage tagapiduri pedaali parema jalaga.
1Esipiduri hoob
2Tagapiduri pedaal
Joonis 1. Piduri juhtimisseadmed
Kombineeritud Reflexiga (ABS-iga) seotud blokeerumisvastane pidurisüsteem
Harley-Davidsoni kombineeritud blokeerumisvastane pidurisüsteem Reflex aitab juhil hädaolukorras pidurdamisel kontrolli säilitada. Kombineeritud ABS Reflex jälgib esi- ja tagapidureid, et tagada rataste pöörlemine ning takistada rataste kontrollimatut blokeerumist kuival sillutisel või libedal pinnal (nt kruusal, lehtedel või märgades oludes) sõites.
Pidurisüsteem Reflex Linked ABS tagab parema reageerimise ning võimaldab tasakaalustatumat esi- ja tagapidurdust erinevatel rakendustel.
Kiirustel, mis on suuremad kui 7 km/h (4 mph), kohandab süsteem automaatselt seosed piduri kasutamise ja sõiduki kiiruse vahel, et saavutada optimaalseim pidurite tasakaal. Süsteem tagab parema seose, kui juht rakendab tugevamalt pidureid ja vähendab või eemaldab seose kergel pidurdusel või madalatel kiirustel.
MÄRKUS.
Mõlema piduri rakendamisel võib juht dünaamilise tasakaalustamise ajal tunda kerget tagasisidet esipiduri hoovalt või tagapiduri pedaalilt.
Seotuna sunnib ainult esipiduri hoova rakendamine süsteemi dünaamiliselt rakendama samal määral pidureid ka tagaosas. Ainult tagapiduri pedaali rakendamisel sunnib see süsteemi rakendama ka esipidureid. Mõlema piduri rakendamisel üritab süsteem dünaamiliselt tasakaalustada mõlema ratta pidurdamist.
Kiirustel, mis on madalamad kui 3 km/h (2 mph), ei ole pidurid seotud, et mitte halvendada madalal kiirusel manööverdamist (nt mootorrattaga parklas sõitmisel).
ABS-i tööpõhimõte
ABS jälgib ratta pöörlemiskiiruse tuvastamiseks esi- ja tagaratta andureid. ABS aktiveerub, kui süsteem tuvastab, et üks ratas või mitu ratast aeglustuvad liiga kiiresti, mis tähistab nende peatset lukustumist, või kui aeglustuskiirus ei ühti mällu salvestatud kriteeriumidega. Süsteem avab ja sulgeb piduri surve muutmiseks klappe kiiresti. ABS-i aktiveerimisel pakub süsteem elektroonilist lahendust, mis on samaväärne pidurite manuaalse pumpamisega. Süsteem on võimeline seda tsüklit kordama mitu korda sekundis.
Juht tunneb ABS-i aktiveerumist nõrga vibratsioonina käsihooval või tagapiduri pedaalil. Kostuda võib ka ABS-i mooduli klõpsatust. Mõlemad on tavapärase töö osad. Vt Tabel 1.
Lisateavet ABS-i kohta vt www.h-d.com/rdrs .
ABS-i kasutamine
Kuigi ABS on hädaolukorras pidurdamisel abiks, ei asenda see ohutut sõidustiili. Ohutuim viis mootorratta peatamiseks on kasutada mõlemat pidurit.
Harley-Davidsoni ABS on käsitsi juhitav abisüsteem. Hädaolukorras pidurdamise korral säilitage survet piduritele kõikide ABS-i toimingute jooksul. Ärge vahetage ega pumbake piduri juhtimisseadmeid. Rattad ei lukustu kuni pidurduse lõpuni, mil mootorratta kiirus langeb kiiruseni, kus ABS-i pole enam vaja.
ABS: Rehvid ja rattad
ABS-iga varustatud mootorrattad kasutavad alati Harley-Davidson-i rehve ja rattaid. ABS jälgib rataste pöörlemiskiirust kummagi ratta kiirusanduri kaudu. Teise läbimõõduga rataste või teise suurusega rehvide kasutamine võib pöörlemiskiirust muuta. Erineva suurusega rattad ja rehvid võivad ABS-i kalibratsiooni rikkuda ja mõjutada negatiivselt selle võimet tuvastada ning vältida juhuslikku rataste lukustumist. Sõitmine muu rehvirõhuga, kui on jaotises esitatud, võib ABS-i pidurdusvõimet vähendada. Vt .
Tabel 1. ABS-i sümptomid ja põhjused
SÜMPTOM
PÕHJUS
ABS-i tuli põleb pidevalt
Tuvastati ABS-i rike. Hoolduseks pöörduge Harley-Davidsoni edasimüüja poole.
ABS-i märgutuli vilgub aeglaselt
See näitab normaalset enesekontrolli protsessi, kui mootorratas esimest korda sisse lülitatakse ja kiirus on väiksem kui 5 km/h (3 mph). ABS hakkab tööle, kui tuli kustub. Kui tuli vilgub ka kiirustel, mis on suuremad kui 5 km/h (3 mph), minge Harley-Davidsoni edasimüüja juurde hooldusesse.
ABS-i märgutuli vilgub kiiresti ja turvasüsteemi/rikke märgutuli põleb püsivalt
See näitab võimalikku pidurisüsteemi riket. Kasutage nii esi- kui ka tagapidureid kiiruse vähendamiseks ja mootorratta peatamiseks. Piduri juhtseadised võivad tunduda kasutamisel jäigad. Kui see juhtub, juhtige mootorratas ohutusse kohta, et see seal peatada. Enne edasisõitmist tuleb sõidukit hooldada ja rike kõrvaldada. Hoolduseks pöörduge Harley-Davidsoni edasimüüja poole.
Vibreeriv pidurihoob või -pedaal ABS-i kasutamise ajal
Tavapärane olukord.
Plõksuv heli ABS-i kasutamise ajal
Tavapärane olukord.
Tõuketunne pidurduse ajal
Tavapärane olukord. Seda on kõige rohkem tunda ühe piduriga pidurdamisel (ainult esi- või tagapiduriga). Seda põhjustab pidurduse aeglustumine teel olevate pragude või muhkude, mootoririkke (mootori kõrge pöörete arv minutis põhjustab tagaratta aeglustumist), madalal kiirusel tugeva pidurduse ja muude tingimuste tõttu. Seda põhjustab ABS-i muutuv pidurisadula surve rataste juhusliku lukustumise vältimiseks.
Ajutiselt jäik tagapiduri pedaal
Tavapärane olukord. Mootoririke (mootori kõrge pöörete arv minutis põhjustab tagaratta aeglustumist) või madalamale käigule lülitumine võib aktiveerida ABS-i. Samal ajal või kohe selle järel tagapiduri rakendamisel võib ABS sulgeda klapi, et vältida survet tagapidurile. Seda põhjustab ABS-i muutuv pidurisadula surve rataste juhusliku lukustumise vältimiseks.
Rehvide vilin
Tavapärane olukord. Olenevalt pinnasest võib tekkida rehvivilin ilma ratta lukustumiseta.
Must jälg asfaldil
Tavapärane olukord. Olenevalt pinnasest võib rehv jätta musta jälje ilma ratta lukustumiseta.
Ratta lukustumine madalal kiirusel
Tavapärane olukord. ABS ei aktiveeru esirattal kiirusel alla 5 km/h (3 mph) või tagarattal kiirusel alla 8 km/h (5 mph).
Lisafunktsioonid
Veojõukontrolli režiimid
Vihmarežiim: kasutatakse, kui teekatte haare on kehv – nt märja või kruusatee puhul.
Maanteerežiim: kasutatakse optimaalsetes sõiduoludes – nt kuiva ilmaga kõvakattega teedel.
Lisateavet veojõukontrolli kohta vt Kasutamine → Veojõukontroll .
Mägipidur (VHC)
VHC kasutab pidurisurvet, et takistada kallakul peatatud mootorrattal tagasi veereda. Niimoodi on kallakult (nt mägi, sild või parkimisramp) lihtsam startida. Kui VHC on aktiveeritud, rakendab süsteem automaatselt pidurisurvet ning ei lase mootorrattal liikuda, kui juht on pidurihoovad vabastanud. Süsteem rakendab pidurisurvet, kuni juht kasutab startimiseks gaasi pöördhooba ja sidurit.
MÄRKUS.
VHC pole mõeldud kasutamiseks seisupidurina.
Aktiveerimine: juht aktiveerib VHC, rakendades lisasurvet esipiduri käsihoovaga või tagapiduri pedaaliga pärast seda, kui mootorratas on peatunud. VHC-märgutuli süttib ja näitab, et juht on VHC aktiveerinud ning ABS-süsteem hoiab pidurisurvet ka pärast seda, kui juht piduri juhtseadised vabastab.
Inaktiveerimine: VHC lülitub välja automaatselt, kui juht hakkab kohalt startima või pärast seda, kui juht rakendab ja vabastab mõne pidurite juhtseadistest. VHC võib inaktiveeruda, kui rattur hoiab sidurit all ja keerab samal ajal agressiivselt gaasi pöördhooba, et pöörded üles ajada. Tugijala anduriga (mitte kõigil turgudel) mudelitel lülitub VHC välja ka siis, kui juht tugijala alla pöörab, ning ilma tugijala andurita mudelitel lülitub see välja ka siis, kui käigukast neutraalasendisse lülitada. VHC inaktiveeritakse, kui mootor seiskub. Enamikul juhtudest lülitub VHC ligikaudu viie minuti pärast välja, märgutuli hakkab vilkuma ja VHC vabastab pidurisurve, kui juht midagi ei tee. (VHC võib inaktiveeruda varem kui viie minuti möödumisel, et vältida ülekuumenemist, kui seda kasutatakse väga järsul kallakul.)
Rehvirõhu jälgimissüsteem (TPMS)
TPMS hoiatab juhti madala rehvirõhu korral. Õige rehvirõhu hoidmine on oluline nii ohutuse kui ka rehvi kestvuse seisukohalt. Praegust esi- ja tagaratta rehvirõhku kuvatakse läbisõidumõõdiku aknas; vt Kasutamine → Läbisõidumõõdiku akna kuvad . Rehvirõhu märgutuli süttib ja annab juhile teada, kui rehvirõhk on madal ja seda tuleks kontrollida; vt Kasutamine → Näidikud .