Első fékkar
FIGYELEM
Ne helyezze ujjait a fékkar és a kormánymarkolat közé. A kéz nem megfelelő elhelyezése gátolhatja a kar megfelelő működtetését, ami a jármű feletti uralom elvesztésével és súlyos, akár végzetes személyi sérüléssel is járhat. (00032a)
Lásd: Ábra 1. Az első fék karjával (1) működtethető az első kerék fékje. A kar a jobb oldali kézi kezelőszervek között található. A fékkart a jobb kéz ujjaival működtesse.
A hátsó fék pedálja
Lásd: Ábra 1. A hátsó fékpedál (2) a hátsó féket működteti. A pedál a jobb oldalon található. A hátsó fék pedálja jobb lábbal működtethető.
1Első fékkar
2A hátsó fék pedálja
Ábra 1. Fék kezelőszervek
Reflex összehangolt blokkolásgátló fékrendszer (ABS)
A Harley-Davidson Reflex összehangolt blokkolásgátló fékrendszere segít a motorosnak a motorkerékpár fölötti uralma megőrzésében vészfékezéskor. A Reflex összehangolt ABS az első és a hátsó féket figyeli annak érdekében, hogy fenntartsa a kerekek forgását és megelőzze a kerekek kontrollálatlan blokkolását akár száraz aszfalton, akár csúszós felületen, például kavicson, leveleken vagy nedves útviszonyok mellett.
A Reflex összehangolt ABS érzékenyebb működést és kiegyenlítettebb fékhatást biztosít a hagyományos ABS-hez képest az első és a hátsó fék között a fékezési események széles tartományában.
7 km/h (4 mph) fölötti sebességeknél a rendszer a fékezés egyensúlyának optimális fenntartása érdekében a fékezés mértéke és a sebesség függvényében dinamikusan állítja az összehangolás mértékét. A rendszer erősebb fékezéskor nagyobb mértékben kapcsolja össze a fékeket, enyhe fékezésnél és kis sebességeknél pedig megszünteti az összekapcsolást.
MEGJEGYZÉS
Mindkét fék használata esetén a motoros a dinamikus kiegyenlítés során enyhe visszalökést észlelhet a fékkaron vagy a fékpedálon.
Összehangolt állapotban csak az első fék működtetése esetén a rendszer dinamikusan működtetni kezdi a hátsó féket is. Csak a hátsó fékpedált használva a rendszer a hátsó fék mellett bizonyos mértékben az első féknyergeket is működtetni kezdi. Mindkét féket használva a rendszer megkísérli dinamikusan kiegyenlíteni a fékhatást az első és a hátsó kerék között.
3 km/h (2 mph) alatti sebességeknél a fékek nincsenek összehangolva, hogy kis sebesség mellett, például parkolóban ne romoljon a manőverezhetőség.
Hogyan működik az ABS?
Az ABS az első és a hátsó keréknél elhelyezett érzékelőket figyelve meghatározza a kerekek fordulatszámát. Ha a rendszer azt érzékeli, hogy egy vagy több kerék túl hirtelen lassul, ami azt jelenti, hogy közel állnak a blokkoláshoz, illetve, ha a lassulás mértéke nem felel meg a memóriában tárolt kritériumnak, az ABS működésbe lép. A rendszer gyorsan nyit és zár szelepeket, amivel módosítja a féknyomást. Az ABS aktiválódásakor a rendszer a fékek kézi pumpálásának megfelelő hatást fejt ki elektronikusan. A rendszer képes másodpercenként akár többször is beavatkozni.
A motoros az első fékkar vagy a hátsó fékpedál enyhe pulzálásából érzi, hogy működik az ABS. Előfordulhat, hogy az ABS modulból kattogó hang is hallatszik. Mindkettő a normál működés eredménye. Lásd: Táblázat 1.
Az ABS rendszerrel kapcsolatban további információkért látogasson el a www.harley-davidson.com/trikeorientation címre.
Az ABS használata
Az ABS a vészfékezésnél mutatkozó előnyei ellenére sem helyettesíti a biztonságos vezetést. A motorkerékpár legbiztonságosabban mindkét féket használva állítható meg.
A Harley-Davidson ABS egy kézi segédrendszer. Ha vészhelyzetben kell fékeznie, tartsa fenn a fékekre kifejtett nyomást, bármi is történik az ABS-szel. Ne modulálja vagy „pumpálja” a fékek kezelőszerveit. A kerekek csak a megállás végén blokkolnak, amikor a motorkerékpár annyira lelassul, hogy az ABS működésére már nincs szükség.
ABS: Gumiabroncsok és kerekek
Az ABS rendszerrel felszerelt motorkerékpárokon mindig Harley-Davidson gumiabroncsokat és kerekeket kell használni. Az ABS egyedi fordulatszám-érzékelők révén figyeli a kerekek fordulatszámát. Más átmérőjű kerekek vagy eltérő méretű gumiabroncsok felszerelése esetén a kerék fordulatszáma megváltozhat. Az eltérő méretű kerekek és gumiabroncsok megzavarhatják az ABS kalibrálását, és negatív hatással lehetnek a szabályozatlan kerékblokkolás észlelésére és megelőzésére. Ha a járművet a megadott értékektől eltérő gumiabroncsnyomáson használja, az csökkentheti az ABS fékezési teljesítményét. Lásd: Műszaki adatok → Műszaki adatok .
Táblázat 1. Az ABS hibajelenségei és állapotai
HIBAJELENSÉG
ÁLLAPOT
Az ABS-visszajelző folyamatosan világít
ABS hiba észlelhető. A javítás érdekében keressen fel egy Harley-Davidson-márkakereskedést.
Az ABS-visszajelző villog
Ez normál öndiagnosztikai folyamatot jelez, amely akkor működik, ha a motorkerékpár először van bekapcsolva, sebessége pedig kisebb mint 5 km/h (3 mph). Az ABS addig nem működőképes, amíg a lámpa ki nem alszik. Ha a lámpa 5 km/h (3 mph) sebességnél gyorsabb haladás esetén is villog, keressen fel egy Harley-Davidson márkakereskedést szervizelés céljából.
A fékkar vagy fékpedál lüktetése az ABS működése közben
Normál jelenség.
Kattogó hang az ABS beavatkozása során
Normál jelenség.
„Rángató” érzés fékezéskor
Normál jelenség. Ez akkor érezhető különösen, ha egy fékkel fékez (csak elsővel vagy csak hátsóval). Ez a lassulás csökkenésének eredménye, amelyet az úton lévő kátyúk és bukkanók, a motorfékkel történő fékezés (a nagy motorfordulatszám a hátsó kerék lassulását eredményezi), kis sebességnél alkalmazott erős fékezés, illetve egyéb feltételek okoznak. Ez a féknyereg nyomásának ABS általi, a kerekek blokkolásának megelőzése érdekében végzett modulálása miatt van.
A hátsó fék pedálja átmenetileg kemény
Normál jelenség. A motorfék használata (a nagy motorfordulatszám a hátsó kerék lassulását eredményezi) vagy a lefelé váltás működésbe hozhatja az ABS rendszert. Ha ugyanakkor vagy közvetlenül utána működteti a hátsó féket, előfordulhat, hogy az ABS lezár egy szelepet annak megelőzésére, hogy nyomás jusson el a hátsó fékre. Ez a féknyereg nyomásának ABS általi, a kerekek blokkolásának megelőzése érdekében végzett modulálása miatt van.
Csikorgó gumiabroncsok
Normál jelenség. Előfordulhat, hogy a gumiabroncs útfelülettől függően akkor is csikorog, ha a kerekek nem blokkolnak.
Fekete nyom az útburkolaton
Normál jelenség. Előfordulhat, hogy a gumiabroncs útfelülettől függően akkor is fekete nyomot hagy, ha a kerekek nem blokkolnak.
A kerekek kis sebességnél blokkolnak
Normál jelenség. Az ABS nem kapcsolódik be 5 km/h (3 mph) sebesség alatt az első keréknél, illetve 8 km/h (5 mph) sebesség alatt a hátsó keréknél.