Priekšējo bremžu svira
BRĪDINĀJUMS
Nenovietojiet pirkstus starp manuālās vadības sviru un stūres rokturi. Nepareiza rokas novietošana var apgrūtināt vadības sviras lietošanu un izraisīt transportlīdzekļa vadības zaudēšanu - tas var izraisīt nāvi vai smagas traumas. (00032a)
Skatiet Attēls 1. Priekšējo bremžu rokas svira (1) vada priekšējā riteņa bremzes, un tā atrodas uz labā stūres roktura. Darbiniet šo sviru ar labās rokas pirkstiem.
Aizmugures bremžu pedālis
Skatiet Attēls 1. Aizmugurējo bremžu pedālis (2) vada aizmugurējā riteņa bremzes, un tas atrodas labajā pusē. Darbiniet aizmugures bremžu pedāli ar labo pēdu.
1Priekšējo bremžu rokas svira
2Aizmugures bremžu pedālis
Attēls 1 Bremžu vadība
Bremžu sistēma bez ABS
Bremzes jālieto līgani un vienmērīgi, lai novērstu riteņu nobloķēšanu. Lai sasniegtu labākos rezultātus, izmantojiet priekšējās un aizmugures bremzes vienlīdz stipri.
BRĪDINĀJUMS
Nebremzējiet tik spēcīgi, lai bloķētu riteni. Bloķēts ritenis slīdēs un var izraisīt transportlīdzekļa vadības zaudēšanu, kas savukārt var izraisīt nāvi vai smagas traumas. (00053a)
Pretbloķēšanas bremžu sistēma (ABS)
Harley-Davidson® pretbloķēšanas bremžu sistēma palīdz braucējam saglabāt kontroli, veicot taisnvirziena bremzēšanu ārkārtas situācijās. ABS darbojas neatkarīgi priekšējām un aizmugurējām bremzēm, lai saglabātu riteņu griešanos un novērstu nekontrolējamu bloķēšanu gan uz sausas ceļa virsmas, gan arī slidenām virsmām, kā grants vai lapas, gan arī, braucot pa slapju ceļu.
Kā ABS strādā
ABS uzrauga sensorus priekšējā un aizmugurējā ritenī, lai noteiktu riteņa griešanās ātrumu. Ja sistēma konstatē, ka viens vai abi riteņi samazina ātrumu pārāk strauji, kas norāda, ka tie var tūlīt bloķēties, ABS reaģē. ABS tāpat reaģē, ja ātruma samazināšanās straujums neatbilst kritērijiem, kas saglabāti atmiņā. Sistēma strauji atver un aizver vārstus, lai mainītu bremžu uzliku spiedienu, izmantojot tikai bremžu sviras/pedāļa spiedienu, ko rada braucējs. Kad ABS ir aktivizēta, sistēma nodrošina elektronisko ekvivalentu manuālai bremžu “pumpēšanai”. ABS spēj nodrošināt cikla biežumu līdz septiņām reizēm sekundē.
Braucējs var atpazīt ABS aktivizāciju pēc vieglām pulsējošām sajūtām bremžu svirā vai aizmugures bremžu pedālī. Pulsējošās sajūtas var pavadīt arī tarkšķoša skaņa no ABS moduļa. Abas parādības ir normālas darbības rezultāts. Skatiet šeit: Tabula 1.
Kā lietot ABS
ABS sniedz priekšrocības ārkārtas bremzēšanas gadījumā, taču neaizvieto drošu braukšanu. Drošākais motocikla apturēšanas ir vertikālā stāvoklī, kad abi riteņi ir taisni.
Harley-Davidson® ABS ir manuāla palīgsistēma. Ārkārtas apstāšanās situācijās saglabājiet spiedienu uz bremzēm ABS sistēmas darbības laikā. Neveiciet spiediena izmaiņas, “nepumpējiet” rokas sviru. Riteņu bloķēšana nenotiek līdz pašām bremzēšanas beigām, kad motocikla ātrums sasniedz aptuveni 6 km/h (4 jūdzes/h) un ABS vairs nav nepieciešama.
BRĪDINĀJUMS
ABS nevar novērst aizmugurējā riteņa bloķēšanu, veicot bremzēšanu ar dzinēju. ABS nevarēs palīdzēt pagriezienos vai uz slidenām/nelīdzenām virsmām. Bloķēts ritenis slīdēs un var izraisīt transportlīdzekļa vadības zaudēšanu, kas savukārt var izraisīt nāvi vai smagas traumas. (00362a)
ABS: Riepas un riteņi
ABS motocikliem vienmēr jāizmanto Harley-Davidson® norādītās riepas un riteņi. ABS kontrolē riteņu griešanās ātrumu, izmantojot individuālus riteņu griešanās ātruma sensorus. Manot riteņus uz citu diametru vai izmantojot cita izmēra riepas, var mainīties riteņa griešanās ātrums. Tas var izjaukt ABS kalibrāciju un radīt negatīvu ietekmi uz tās spēju noteikt un novērst nekontrolētu riteņu bloķēšanos. Riepu gaisa spiediena, kas atšķiras no Specifikācija → Specifikācija → Norādītās riepas norādītā, izmantošana var samazināt ABS bremzēšanas efektivitāti.
Tabula 1. ABS simptomi un apstākļi
SIMPTOMS
APSTĀKĻI
ABS lampiņa deg nepārtraukti
Konstatēta ABS darbības kļūda. Vērsieties pie Harley-Davidson® dīlera, lai veiktu apkopi.
ABS lampiņa mirgo
Tas norāda uz normālu pašdiagnostikas procesu, kad motocikls ir tikko iedarbināts un ātrums ir mazāks par 5 km/h (3 jūdzēm/h). ABS nedarbojas, līdz indikators nodziest. Ja indikators turpina degt, kad ātrums pārsniedz 5 km/h (3 jūdzes/h), vērsieties pie Harley-Davidson® izplatītāja, lai veiktu apkopi.
Pulsējoša bremžu svira vai pedālis ABS bremzēšanas laikā
Normāls stāvoklis.
Tarkšķoša skaņa ABS bremzēšanas laikā
Normāls stāvoklis.
“Viļņveidīga” sajūta bremzējot
Normāls stāvoklis. To vislabāk var pamanīt, bremzējot ar vienām bremzēm (tikai ar priekšējām vai aizmugures). To izraisa palēninājuma samazināšanās, kuru var izraisīt plaisas vai nelīdzenumi ceļa virsmā, dzinēja bremzēšana (augsti dzinēja apgriezieni, kas izraisa aizmugurējā riteņa palēnināšanos), strauja bremzēšana zemā ātrumā un citi apstākļi. To rada ABS mainītais bremžu spiediens uz bremžu klučiem, lai novērstu nekontrolētu riteņu bloķēšanos.
Īslaicīgi fiksēts aizmugurējo bremžu pedālis
Normāls stāvoklis. Bremzēšana ar dzinēju (augsti dzinēja apgriezieni, kas izraisa aizmugures riteņa palēnināšanos) vai pārslēgšanās uz zemāku pārnesumu var aktivizēt ABS. Šajā laikā vai īsi pēc tam mēģinot izmantot aizmugurējo bremzi, ABS var noslēgt vārstu, lai novērstu spiediena rašanos uz aizmugures riteni. To rada ABS mainītais bremžu spiediens uz bremžu klučiem, lai novērstu nekontrolētu riteņu bloķēšanos.
Riepu čīkstēšana
Normāls stāvoklis. Atkarībā no ceļa seguma riepas var čīkstēt bez riteņa bloķēšanas.
Melnas pēdas uz ceļa seguma
Normāls stāvoklis. Atkarībā no ceļa seguma riepas var atstāt bremzēšanas pēdas bez riteņa bloķēšanas.
Riteņu bloķēšana pie zema ātruma
Normāls stāvoklis. ABS netiek aktivizēta priekšējam ritenim, ja ātrums nepārsniedz 5 km/h, (3 jūdzes/h) vai netiek aktivizēta aizmugurējam ritenim, ja ātrums nepārsniedz 8 km/h (5 jūdzes/h).