Sukibimo kontrolės sistema
Nors naudinga tam tikrose situacijose, sukibimo kontrolė nepakeičia saugaus vairavimo.
„Harley-Davidson“ sukibimo kontrolės posūkiuose sistema gali aptikti situacijas, kai varomasis ratas praranda sukibimą su kelio paviršiumi. Kai kelias šlapias arba slidus, arba staiga padidinamas greitis ir dėl to prarandamas sukibimas, ši sukibimo kontrolės sistema apriboja varomojo rato sukimo momentą arba jį pristabdo.
Sumažindama padangos sukimąsi, sukibimo kontrolės sistema išlaikys kontrolę, kartu suteikdama galimybę pasiekti maksimalų pagreitį.
Transporto priemonėje taip pat įrengta stabdymo momento slydimo kontrolės sistema, kuri padeda išlaikyti kontrolę lėtėjant. Jei staiga sumažinate transporto priemonės pagreitį, per anksti įjungiate žemesnę pavarą arba kai jėgos pavara sulėtėja dėl šlapio ar slidaus paviršiaus, galinis transporto priemonės ratas gali imti slysti.
Sukibimo kontrolės režimai
Modeliai su RDRS turi papildomų funkcijų. Jei pageidaujate daugiau informacijos, žr. Naudojimas → Motociklininko apsaugos sistemos „Reflex“ .
Sukibimo kontrolės veikimo principas
Sukibimo kontrolės sistema, pritaikyta posūkiams įveikti, nuolat stebi transporto priemonės šoninį pagreitį važiuojant tiesiai bei posūkiuose. Jei ši sistema nustato, kad sukibimas prarandamas, ji pakoreguoja varomojo rato sukimo momentą.
Šis pakoregavimas skirtas rato sukimuisi apriboti ir padėti vairuotojui išlaikyti norimą važiavimo kryptį posūkiuose.
Užvedimo metu sukibimo kontrolės lemputė mirksi tuo pačiu metu kaip ir ABS lemputė, tai reiškia, kad abi sistemos laukia, kol transporto priemonė atliks rato greičio jutiklio patikrą. Sukibimo kontrolės sistema veikia po užvedimo net ir rato greičio jutiklio patikros metu. Sukibimo kontrolės lemputė turėtų išsijungti, kai jutiklio patikra bus baigta.
Jei traukos momento slydimo kontrolės sistema aptinka užpakalinio rato slydimą, kai jėgainė lėtėja, traukos momentą ji gali sumažinti padidindama variklio Apsisukimai per minutę (rpm) , kad taip apribotų slydimą ir padėtų išlaikyti kontrolę.
Sukibimo kontrolės naudojimas
PASTABA
Testuojant variklį dinamometru, rekomenduojama, kad sukibimo kontrolė būtų išjungta tam, kad ji nesuveiktų dėl greičių skirtumų tarp priekinių ir galinių padangų.
Sukibimo kontrolė automatiškai įjungiama kiekvieno uždegimo pradžios ciklo metu. Vairuotojas gali pasirinkti, kad sukibimo kontrolė būtų išjungta bet kuriuo metu, kai transporto priemonė yra visiškai sustabdyta ir variklis yra įjungtas, nuspausdamas ir palaikydamas sukibimo kontrolės jungiklį vieną sekundę.
Patogumo sumetimais vairuotojas gali išjungti sukibimo kontrolės sistemą situacijose, kai ir greitis, ir sukibimas būna mažas, pvz., važiuojant per storą smėlio sluoksnį, važiuojant į kalną šlapia žole ar panašiose situacijose. Sukibimo kontrolės lemputė ims šviesti ir švies, kad nurodytų, jog sukibimo kontrolė yra išjungta. Tačiau jei sukibimo kontrolės lemputė šviečia kartu su gedimo indikatoriaus lempute, tai reiškia, kad sukibimo kontrolės sistema sugedo; taip nutikus, kreipkitės į įgaliotą „Harley-Davidson“ pardavėją.
Įvykus tam tikriems gedimams sukibimo kontrolės sistema suaktyvinama tik iš dalies ir išjungti jos negalima.
Vairuotojas gali vėl bet kuriuo metu įjungti transporto priemonės sukibimo kontrolę, nuspausdamas ir atleisdamas sukibimo kontrolės jungiklį.
Jei sukibimo kontrolės lemputė važiuojant pradeda dažnai mirksėti, tai reiškia, kad suveikė sukibimo kontrolės sistema.
Stabdymo momento slydimo kontrolės suveikimą parodo dažnai mirksinti sukibimo kontrolės lemputė. Tačiau, išjungus sukibimo kontrolę, stabdymo momento slydimo kontrolė nebus išjungta.
Lent 1. Traukos kontrolės požymiai ir būsenos
POŽYMIS
BŪSENA
Traukos kontrolės lemputė nešviečia
Traukos kontrolės sistema aktyvi.
Traukos kontrolės lemputė nepertraukiamai šviečia
Traukos kontrolės sistemą išjungė naudotojas.
Sukibimo kontrolės ir apsaugos sistemos / gedimo indikatoriaus lemputė šviečia nuolat
Sukibimo kontrolės sistemos gedimas.
Traukos kontrolės lemputė mirksi
Normali būsena. Sukibimo kontrolės suveikimas.
Variklio jautrumo sumažėjimas sukibimo kontrolės įvykio metu
Normali būsena. Sukibimo kontrolės suveikimas.
„Bangavimo“ pojūtis lėtėjant
Normali būsena. Stabdymo momento slydimo kontrolės suveikimas.