UWAGA
Układ TPMS jest skalibrowany pod kątem użycia powietrza atmosferycznego w oponach. Użycie 100-procentowego azotu może wpłynąć negatywnie na precyzyjność układu.
Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić każdą oponę na zimno i napompować do właściwego ciśnienia zalecanego przez firmę Harley-Davidson w Przed jazdą → Sprawdzanie ciśnienia w oponach i kontrola opon i podanego na tabliczce z numerem VIN/wartościami ciśnienia powietrza w oponach (dot. pojazdów przeznaczonych na rynek USA/Kanady).
Pojazd zawiera układ monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Po wykryciu znacznego niedopompowania jednej z opon zapala się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach. Gdy kontrolka niskiego ciśnienia w oponach świeci, należy się niezwłocznie zatrzymać, sprawdzić stan opon i napompować do prawidłowego ciśnienia. Jazda ze znacznie niedopompowanymi oponami powoduje ich przegrzewanie i zwiększa ryzyko uszkodzenia.
Ponadto skutkuje to zwiększeniem zużycia paliwa, zmniejszeniem trwałości bieżnika, wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdu i wydłuża drogę hamowania. Ustawienie właściwego ciśnienia w oponach jest ważne. Niezastosowanie się do zalecenia może skutkować ostrzeżeniem o niskim ciśnieniu w oponach przy wyższych temperaturach otoczenia. Zalecane wartości ciśnienia w zimnych oponach są podane w Przed jazdą → Sprawdzanie ciśnienia w oponach i kontrola opon .
Jeżeli należy sprawdzić ciśnienie w oponach pojazdu, którym niedawno jeżdżono, sprawdź skorygowane wartości ciśnienia dla opon ciepłych w Przed jazdą → Sprawdzanie ciśnienia w oponach i kontrola opon . Po wyregulowaniu ciśnienia w rozgrzanych oponach dostosuj ciśnienie, gdy już one ostygną, kierując się odpowiednimi zaleceniami.
Układ TPMS nie zastępuje prawidłowej konserwacji opon. Kierowca ma obowiązek utrzymywać prawidłowe ciśnienie w oponach również w przypadku, gdy poziom niedopompowania nie osiągnął wartości, przy której świeci kontrolka niskiego ciśnienia w oponach układu TPMS.
Pojazd jest również wyposażony we wskaźnik awarii TPMS, który sygnalizuje nieprawidłową pracę układu TPMS. Wskaźnik awarii układu TPMS jest połączony z kontrolką niskiego ciśnienia w oponach. Gdy układ wykryje awarię, kontrolka niskiego ciśnienia w oponach będzie migać przez ok. jedną minutę, po czym zacznie świecić. Sekwencja ta będzie się powtarzać przy każdym uruchomieniu pojazdu do czasu usunięcia awarii. Zaświeci się również kontrolka systemu alarmowego, wskazująca na wystąpienie kodu problemu diagnostycznego. Gdy wskaźnik awarii świeci się, funkcje wykrywania i sygnalizowania niskiego ciśnienia w oponach mogą nie działać prawidłowo.
Awarie układu TPMS mogą wystąpić z wielu powodów, np. wymiany opon lub kół na takie, które uniemożliwiają jego prawidłową pracę.
Należy zawsze sprawdzać wskaźnik awarii TPMS po wymianie każdej opony lub koła w celu zapewnienia, że umożliwiają one prawidłowe funkcjonowanie układu.