Dźwignia przedniego hamulca
OSTRZEŻENIE
Nie wkładaj palców między dźwignię a uchwyt kierownicy. Niewłaściwa pozycja dłoni może mieć niekorzystny wpływ na obsługę dźwigni i spowodować utratę panowania nad pojazdem, co może być przyczyną śmierci lub poważnych obrażeń. (00032a)
Zobacz Rysunek 1. Dźwignia przedniego hamulca steruje hamulcem przedniego koła i znajduje się na prawym uchwycie kierownicy. Obsługuj dźwignię palcami prawej dłoni.
Pedał tylnego hamulca
Zobacz Rysunek 1. Pedał tylnego hamulca steruje hamulcem tylnego koła i jest umieszczony po prawej stronie. Obsługuj pedał tylnego hamulca prawą stopą.
1Dźwignia przedniego hamulca
2Pedał tylnego hamulca
Rysunek 1. Urządzenia sterowania hamulcami
Układ hamulcowy bez ABS
Hamuj równomiernie i równo, aby nie zablokować kół. Używaj równomiernie przednich i tylnych hamulców.
OSTRZEŻENIE
Nie naciskaj hamulca tak mocno, żeby spowodować zablokowanie koła. Zablokowane koło może się ślizgać, powodując utratę panowania nad motocyklem i w konsekwencji śmierć lub poważne obrażenia. (00053a)
Urządzenie przeciwpoślizgowe (ABS)
Urządzenie przeciwpoślizgowe w motocyklach Harley-Davidson pomaga kierowcy w panowaniu nad pojazdem podczas hamowania w nagłych sytuacjach, podczas jazdy po prostej. Układ ABS działa niezależnie na tylnych i przednich hamulcach, aby umożliwić kręcenie się kół i zapobiegać niekontrolowanemu zablokowaniu na suchej lub śliskiej powierzchni takiej, jak żużlowa, pokryta liśćmi lub podczas jazdy po mokrej nawierzchni.
Jak działa układ ABS
Układ ABS monitoruje czujniki przednich i tylnych kół i w ten sposób wykrywa prędkość jazdy. Układ ABS reaguje, jeśli system wykryje, że jedno lub dwa koła zwalniają zbyt szybko, co wskazuje że mogą się wkrótce zablokować lub jeśli tempo zmniejszania prędkości jest niezgodne z kryteriami zapisanymi w pamięci. System gwałtownie otwiera i zamyka zawory, zmieniając nacisk zacisku hamulca wykorzystując wyłącznie nacisk dźwigni hamulca lub pedału, jakie stosuje kierowca. Podczas działania ABS, układ zapewnia równoważnik elektroniczny ręcznego uruchamiania hamulców i może reagować z prędkością siedmiu cyklów na sekundę.
Kierowca rozpozna włączenie ABS dzięki słabemu uczuciu pulsowania w dźwigni ręcznej w pedale tylnego hamulca. Uczuciu pulsowania może również towarzyszyć klikanie dochodzące z modułu ABS. Obydwa te zjawiska są objawem normalnej pracy. Zobacz Tabela 1.
Sposób używania ABS
Chociaż ABS jest bardzo przydatny w czasie gwałtownego hamowania, nie zastępuje jednak bezpiecznej jazdy. Najbezpieczniejszy sposób zatrzymania motocykla, to utrzymywanie go w pozycji pionowej, z oboma kołami skierowanymi na wprost.
Układ ABS w motocyklach Harley-Davidson jest systemem pomocy ręcznej. W przypadku nagłego hamowania, należy naciskać na hamulce przez cały czas działania ABS. Nie moduluj ani nie „pompuj”hamulca. Koła nie będą blokowane całkowicie aż do zatrzymania do momentu, gdy motocykl osiągnie prędkość około 6 km/h (4 mph) i system ABS nie będzie już potrzebny.
OSTRZEŻENIE
Podczas hamowania silnikiem układ ABS nie może zapobiec blokadzie tylnego koła. ABS nie będzie pomocny podczas jazdy na zakrętach lub na sypkiej bądź nierównej nawierzchni. Zablokowane koło może się ślizgać, powodując utratę panowania nad motocyklem i w konsekwencji śmierć lub poważne obrażenia. (00362a)
ABS: Opony i koła
W motocyklach wyposażonych w systemy ABS należy zawsze stosować opony i koła zalecane przez Harleya-Davidsona. ABS monitoruje prędkość obrotów kół dzięki czujnikom prędkości każdego koła. Zmiana na koła o innej średnicy lub opony o innym rozmiarze może zmienić prędkość obrotową. Może to zakłócić kalibrację ABS i mieć niepożądany wpływ na jego zdolność wykrywania i zapobiegania niekontrolowanej blokadzie kół. Jazda na oponach napompowanych do ciśnienia innego niż podane w Specyfikacja → Specyfikacja → Określone opony może spowodować zmniejszenie skuteczności hamowania systemu ABS.
Tabela 1. Objawy i warunki ABS
OBJAW
STAN
Lampka układu ABS stale się świeci
Wykryto wadliwe funkcjonowanie układu ABS. Szczegółowe informacje można uzyskać u dilera firmy Harley-Davidson.
Błyskanie lampki ABS
Wskazuje to przebieg normalnego procesu autodiagnostyki, kiedy motocykl jest najpierw włączony, a prędkość jest poniżej 5 km/h (3 mph). Układ ABS nie będzie działał, dopóki lampka się nie wyłączy. Jeżeli lampa dalej pulsuje przy prędkości przekraczającej 5 km/h (3 mph), należy skontaktować się z dealerem firmy Harley-Davidson, aby dokonać serwisu.
Pulsowanie dźwigni lub pedału hamulca podczas działania ABS
Stan normalny.
Dźwięk klikania podczas działania ABS
Stan normalny.
Wrażenie „skoku” podczas hamowania
Stan normalny. Jest to najbardziej zauważalne podczas hamowania jednym hamulcem (tylko przednim lub tylnym). Wynik zmniejszenia spowalniania jazdy, co może być spowodowane pęknięciami i wybojami na drodze, hamowaniem silnikiem (wysokie obroty silnika powodująca spowolnienie tylnego koła), ostrym hamowaniem przy niskich prędkościach i innymi warunkami. Jest to wynikiem zmieniania nacisku zacisku hamulca przez ABS w celu uniemożliwienia niekontrolowanemu zablokowaniu koła.
Czasowa sztywność pedału tylnego hamulca
Stan normalny. Hamowanie silnikiem (wysokie obroty silnika powodujące zwolnienie tylnego koła) lub przejście na niższy bieg mogą uruchomić ABS. Jeśli jednocześnie lub natychmiast po tym zostanie włączony tylny hamulec, ABS może zamykać zawór, aby nie dopuścić do nacisku na tylny hamulec. Jest to wynikiem zmieniania nacisku zacisku hamulca przez ABS w celu uniemożliwienia niekontrolowanemu zablokowaniu koła.
Pisk opony
Stan normalny. Zależnie od nawierzchni, opony mogą piszczeć bez blokowania koła.
Czarny ślad na nawierzchni
Stan normalny. Zależnie od nawierzchni, opony mogą pozostawiać czarny ślad bez blokowania koła.
Blokada koła przy niskiej prędkości
Stan normalny. ABS nie włączy się na przednim kole poniżej 5 km/h (3 mph) lub na tylnym kole poniżej 8 km/h (5 mph).