Dźwignia przedniego hamulca
OSTRZEŻENIE
Nie wkładaj palców między dźwignię a uchwyt kierownicy. Niewłaściwa pozycja dłoni może mieć niekorzystny wpływ na obsługę dźwigni i spowodować utratę panowania nad pojazdem, co może być przyczyną śmierci lub poważnych obrażeń. (00032a)
Zobacz Rysunek 1. Dźwignia ręczna przedniego hamulca (1) steruje hamulcem przedniego koła. Dźwignia hamulca znajduje się po prawej stronie kierownicy. Obsługuj dźwignię palcami prawej dłoni.
Pedał tylnego hamulca
Zobacz Rysunek 1. Pedał hamulca (2) steruje hamulcem koła tylnego. Pedał znajduje się po prawej stronie. Obsługuj pedał tylnego hamulca prawą stopą.
1Dźwignia przedniego hamulca
2Pedał tylnego hamulca
Rysunek 1. Urządzenia sterowania hamulcami
Układ hamulcowy zapobiegający blokowaniu kół (ABS) połączony z hamulcami Reflex
Układ antypoślizgowy Harley-Davidson połączony z hamulcami Reflex pomaga kierowcy w panowaniu nad pojazdem przy nagłym hamowaniu w sytuacji awaryjnej. Układ ABS połączony z hamulcami Reflex monitoruje przednie i tylne hamulce, aby umożliwić kręcenie się kół i zapobiegać niekontrolowanemu zablokowaniu na suchej lub śliskiej powierzchni takiej jak żużlowa czy pokryta liśćmi lub podczas jazdy po mokrej nawierzchni.
Układ ABS połączony z hamulcami Reflex lepiej reaguje niż konwencjonalny układ ABS oraz umożliwia bardziej równomierne hamowanie przodu i tyłu przy różnych rodzajach hamowania.
Przy prędkościach powyżej 7 km/h (4 mph) układ dynamicznie dostosowuje połączenie do siły hamowania i prędkości motocykla, aby uzyskać jak najlepsze zrównoważenie hamowania. System zapewnia ściślejsze połączenie, gdy kierujący ostrzej hamuje, i redukuje lub eliminuje to połączenie przy lekkim hamowaniu i przy niższych prędkościach.
UWAGA
Gdy po uruchomieniu obu hamulców występuje równoważenie dynamiczne, kierujący może wyczuwać delikatną reakcję w dźwigni hamulca przedniego lub pedale hamulca tylnego.
W przypadku połączenia zastosowanie tylko dźwigni przedniego hamulca powoduje także zastosowanie dynamicznej siły hamowania z tyłu pojazdu. Użycie tylko pedału tylnego hamulca powoduje także włączenie przedniego hamulca. W przypadku zastosowania obu hamulców system próbuje dynamicznie zrównoważyć hamowanie przedniego i tylnego koła.
Przy prędkościach poniżej 3 km/h (2 mph) hamulce nie są połączone, nie mają więc negatywnego wpływu na manewrowanie przy małych prędkościach, np. podczas jazdy po parkingu.
Jak działa układ ABS
Układ ABS monitoruje czujniki przednich i tylnych kół i w ten sposób wykrywa prędkość jazdy. Układ ABS reaguje, jeśli wykryje, że co najmniej jedno koło zwalnia zbyt szybko, co wskazuje, że może się wkrótce zablokować, lub jeśli tempo zmniejszania prędkości jest niezgodne z kryteriami zapisanymi w pamięci. Układ gwałtownie otwiera i zamyka zawory, aby zmieniać nacisk hamulców użytych przez kierowcę. Po uaktywnieniu układu ABS następuje hamowanie z regulowaną elektronicznie siłą, podobnie jak przy hamowaniu pulsacyjnym. Układ może się załączać wiele razy w ciągu sekundy.
Kierowca rozpoznaje włączenie układu ABS dzięki słabemu uczuciu pulsowania w dźwigni ręcznej lub w pedale tylnego hamulca. Można również usłyszeć klikanie z modułu ABS. Obydwa te zjawiska są objawem normalnej pracy. Zobacz Tabela 1.
Aby uzyskać dodatkowe informacje o systemie ABS, odwiedź www.h-d.com/rdrs .
Jak korzystać z układu ABS
Chociaż ABS jest bardzo przydatny w czasie gwałtownego hamowania, nie zastępuje jednak bezpiecznej jazdy. Najbezpieczniejszym sposobem na zatrzymanie motocykla jest użycie obu hamulców.
Układ ABS w motocyklach Harley-Davidson jest systemem pomocy ręcznej. W przypadku nagłego hamowania, należy naciskać na hamulce przez cały czas działania układu ABS. Nie moduluj ani nie „pompuj” hamulców. Koła zablokują się dopiero wtedy, gdy prędkość motocykla spadnie do wartości, przy której układ ABS nie będzie już potrzebny.
ABS: Opony i koła
W motocyklach wyposażonych w układ ABS należy zawsze stosować opony i koła firmy Harley-Davidson. Układ ABS monitoruje prędkość obrotową kół dzięki czujnikom prędkości każdego koła. Zmiana na koła o innej średnicy lub opony o innym rozmiarze może zmienić prędkość obrotową. Koła i opony o innych rozmiarach mogą zakłócić kalibrację układu ABS i mieć niepożądany wpływ na jego zdolność wykrywania i zapobiegania niekontrolowanej blokadzie kół. Jazda na oponach napompowanych do ciśnienia innego niż podane może spowodować zmniejszenie skuteczności hamowania układu ABS. Sprawdź w Specyfikacja → Specyfikacja .
System ostrożnej jazdy Reflex (RDRS)
Pojazdy wyposażone w RDRS zobacz Obsługa → System ostrożnej jazdy Reflex .
Tabela 1. Objawy i warunki ABS
OBJAW
STAN
Stale zapalona lampka układu ABS
Wykryto błąd ABS. Szczegółowe informacje można uzyskać u dealera Harley-Davidson.
Lampka kontrolna układu ABS miga powoli
Sygnalizuje przebieg normalnego procesu autodiagnostyki, kiedy motocykl jest najpierw włączony, a prędkość jest mniejsza niż 5 km/h (3 mph). Układ ABS nie będzie działał, dopóki lampka nie zgaśnie. Jeśli kontrolka nadal miga przy prędkości przekraczającej 5 km/h (3 mph), skontaktuj się z dealerem Harley-Davidson w sprawie przeglądu.
Lampka kontrolna układu ABS szybko miga, a lampka wskaźnika alarmu/usterki świeci stale
Oznacza to potencjalną usterkę układu hamulcowego. Użyj zarówno przedniego, jak i tylnego hamulca, aby zmniejszyć prędkość i zatrzymać motocykl. Dźwignia hamulca mogą być sztywne podczas użycia. W takim przypadku przenieś motocykl w bezpieczne miejsce, aby się zatrzymać. Przed kontynuowaniem jazdy wymagana jest interwencja serwisowa w celu usunięcia usterki. Szczegółowe informacje można uzyskać u dealera Harley-Davidson.
Pulsowanie dźwigni lub pedału hamulca podczas działania układu ABS
Stan normalny.
Dźwięk klikania podczas działania ABS
Stan normalny.
Wrażenie „skoku” podczas hamowania
Stan normalny. Jest to najbardziej zauważalne podczas hamowania jednym hamulcem (tylko przednim lub tylnym). Wynik zmniejszenia spowalniania jazdy, co może być spowodowane pęknięciami i wybojami na drodze, hamowaniem silnikiem (wysokie obroty silnika powodująca spowolnienie tylnego koła), ostrym hamowaniem przy niskich prędkościach i innymi warunkami. Jest to wynikiem zmieniania nacisku zacisku hamulca przez ABS w celu uniemożliwienia niekontrolowanemu zablokowaniu koła.
Czasowa sztywność pedału tylnego hamulca
Stan normalny. Hamowanie silnikiem (wysokie obroty silnika powodujące zwolnienie tylnego koła) lub przejście na niższy bieg mogą uruchomić ABS. Jeśli jednocześnie lub natychmiast po tym zostanie włączony tylny hamulec, ABS może zamykać zawór, aby nie dopuścić do nacisku na tylny hamulec. Jest to wynikiem zmieniania nacisku zacisku hamulca przez ABS w celu uniemożliwienia niekontrolowanemu zablokowaniu koła.
Pisk opony
Stan normalny. Zależnie od nawierzchni, opony mogą piszczeć bez blokowania koła.
Czarny ślad na nawierzchni
Stan normalny. Zależnie od nawierzchni, opony mogą pozostawiać czarny ślad bez blokowania koła.
Blokada koła przy niskiej prędkości
Stan normalny. Układ ABS nie włącza się na przednim kole przy prędkości niższej niż 5 km/h (3 mph) oraz na tylnym kole przy prędkości niższej niż 8 km/h (5 mph).