Defenzivni sistemi za voznika Reflex™ (RDRS)
Modeli, opremljeni z RDRS, imajo gumb za nadzor oprijema in ikono nadzora oprijema, ki zasveti ob vklopu kontakta, glejte Uporaba → Levi krmilni elementi in Uporaba → Instrumenti . RDRS so z REFLEX povezane zavore z izboljšanim ABS v zavojih in dodatnimi funkcijami, ki izboljšajo nadzor motornega kolesa s strani voznika s prilagajanjem zavornega tlaka in/ali izhodne moči pogonskega sistema z namenom ohranitve nadzora nad motornim kolesom. Za več informacij glejte tudi www.h-d.com/rdrs
Ročica sprednje zavore
OPOZORILO
Ne polagajte prstov med ročico krmila in ročko. Nepravilen položaj rok lahko negativno vpliva na delovanje ročice in povzroči izgubo nadzora nad motociklom, kar lahko povzroči hude poškodbe ali smrt. (00032a)
Glejte Slika 1. Ročica sprednje zavore (1) upravlja sprednjo zavoro. Ročica je na desnem krmilu. Upravljajte ročico s prsti desne roke.
Stopalka zadnje zavore
Glejte Slika 1. Stopalka zadnje zavore (2) upravlja zavoro zadnjega kolesa. Stopalka je na desni strani. Upravljajte stopalko zadnje zavore z desno nogo.
1Ročica sprednje zavore
2Stopalka zadnje zavore
Slika 1. Krmilni elementi zavor
Kombiniran sistem proti blokiranju koles (ABS) Reflex
Kombiniran sistem proti blokiranju koles Harley-Davidson Reflex pomaga vozniku pri ohranjanju nadzora ob zaviranju v nevarni situaciji. Kombiniran sistem ABS Reflex nadzira sprednje in zadnje zavore, da ohranja obračanje koles in preprečuje nenadzorovano blokiranje na suhem cestišču ali na gladkih površinah kot so gramoz, listje ali celo pri vožnji po mokrih površinah.
Kombinirane zavore Reflex z ABS so bolj odzivne kot običajen ABS sistem in omogočajo bolj uravnoteženo zaviranje s sprednjimi in zadnjimi zavorami v različnih uporabah zavor.
Pri hitrostih višjih od 7 km/h (4 mph), sistem dinamično nastavlja povezovanje za količino uporabljene zavore prav tako kot hitrost vozila za doseganje optimalne uravnoteženosti zavor. Sistem zagotavlja več povezovanja, ko voznik močno zavira ali je voznik uporablja težji zaviranje in zmanjša ali odstrani povezovanje za blago zaviranje in nizkih hitrostih.
OPOMBA
Pri uporabi obeh zavor lahko voznik zazna rahel povraten pritisk v ročici sprednje zavore ali stopalki zadnje zavore, medtem ko poteka dinamično uravnoteženje.
Ob povezani uporaba samo ročice sprednje zavore povzroči, da sistem prav tako dinamično uporabi zaviranje zadnje zavore. Uporaba samo stopalke zadnje zavore povzroči, da sistem prav tako dinamično uporabi zaviranje sprednjih čeljusti. Pri uporabi obeh zavor, poskuša sistem uporabiti dinamično uravnoteženje zaviranja na sprednjih in zadnjih kolesih.
Pri hitrosti nižji od 3 km/h (2 mph), zavore niso povezane, tako da to nima negativnega učinka na manevriranje pri nizki hitrosti, kot na primer pri vožnji z motornim kolesom na parkirišču.
Kako deluje ABS
Sistem ABS nadzira senzorje na sprednjih in zadnjih kolesih, da določi hitrost koles. Če sistem zazna, da eno ali več koles prehitro upočasnjuje, kar nakazuje, da so blizu blokiranja ali če se zaviranje ne ujema s kriteriji, ki so shranjeni v pomnilniku, se sistem ABS odzove. Sistem hitro odpira in zapira ventile za moduliranje zavornega tlaka. Med aktiviranjem sistema ABS, sistem nudi elektronsko ekvivalento ročnega črpanja zavor. Sistem lahko deluje z več cikli na sekundo.
Voznik prepozna delovanje ABS po nekoliko utripajočem občutku v ročici ali na stopalki zavore. Iz modula ABS se prav tako zasliši zvok »klikanja«. Oboje je rezultat normalnih pogojev. Glejte Preglednica 1.
Za dodatne informacije ABS obiščite www.h-d.com/rdrs .
Kako uporabljate ABS
ABS omogoča prednost v nujnih situacijah, ni pa nadomestek za varno vožnjo. Najvarnejši način za zaustavitev motornega kolesa je uporaba obeh zavor.
Harley-Davidson ABS ročni pomožni sistem. Med situacijo zaviranja v sili, ves čas ohranite pritisk na zavore med vsemi dogodki ABS. Ne prilagajajte ali »poganjajte« krmilnih elementov zavor. Kolesa se ne zablokirajo do konca zaustavljanja, ali ko se hitrost motocikla zniža na hitrost, ko ABS ni več potreben.
ABS: Pnevmatike in kolesa
Na motociklih, opremljenih z ABS, morate vedno uporabljati pnevmatike in kolesa Harley-Davidson. Sistem ABS nadzira hitrost obračanja koles s posamičnimi senzorji hitrosti koles. Spreminjanje na drugačen premer ali drugačno velikost koles, lahko spremeni hitrost obračanja. Kolesa in pnevmatike različnih velikosti lahko ovirajo umerjanje sistema ABS in imajo negativen učinek na zaznavanje in preprečevanje nenadzorovanega blokiranja koles. Delovanje s tlakom pnevmatik, ki se razlikuje od določenih tlakov, lahko zmanjša zmogljivost zaviranja sistema ABS. Glejte Specifikacije .
Preglednica 1. Simptomi in stanja ABS
SIMPTOM
STANJE
Lučka za ABS neprekinjeno sveti
Zaznana je napaka na ABS. Za servis obiščite trgovca z motorji Harley-Davidson.
Lučka ABS počasi utripa
To nakazuje običajen postopek samodiagnostike, ko motorno kolo prvič vključite in je hitrost nižja od 5 km/h (3 mph). ABS ne deluje, dokler se lučka ne izključi. Če lučka še naprej utripa pri hitrostih višjih od 5 km/h (3 mph), se za servis obrnite na trgovca Harley-Davidson.
Lučka ABS hitro utripa in lučka za varnost/napako sveti
To označuje morebitno napako na zavornem sistemu. Uporabite sprednjo in zadnjo zavoro, da zmanjšate hitrost in ustavite motorno kolo. Ob uporabi zavor boste morda imeli občutek, da so zavore trde. Če se zgodi navedeno, motorno kolo premaknite na varno mesto in ga zaustavite. Pred nadaljevanjem vožnje je potrebno servisiranje, da se napaka odpravi. Za servisiranje se obrnite na trgovca z vozili Harley-Davidson.
Utripanje ročice ali stopalke zavore med dogodkom ABS
Običajno stanje.
Zvok klikanja med dogodkom ABS
Običajno stanje.
Občutek »valovanja« med zaviranjem
Običajno stanje. To je najbolj opazno pri zaviranju z le eno zavoro (samo spredaj ali samo zadaj). Posledica zmanjšanja pospeševanje, ki ga lahko povzročijo razpoke ali izbokline na cesti, zaviranje motorja (visoko število obr/min, kar povzroči upočasnjevanje zadnjega kolesa), močno zaviranje pri nizkih hitrostih in druga stanja. To je posledica moduliranja zavornega tlaka čeljusti ABS za preprečevanje nenadzorovanega blokiranja koles.
Začasno toga stopalka zadnje zavore
Običajno stanje. Zaviranje motorja (visoko število obr/min, kar povzroči upočasnjevanje zadnjega kolesa) ali prestavljanje v nižjo prestavo, lahko aktivira ABS. Če zadnjo zavoro uporabite istočasno ali takoj za tem, lahko sistem ABS zapre ventil, da prepreči tlak na zadnji zavori. To je posledica moduliranja zavornega tlaka čeljusti ABS za preprečevanje nenadzorovanega blokiranja koles.
Škripanje pnevmatike
Običajno stanje. V odvisnosti od površine lahko pnevmatika škripa, brez blokade kolesa.
Črne sledi na cestišču
Običajno stanje. V odvisnosti od površine lahko pnevmatika pusti črne sledi brez blokiranja.
Blokada koles pri nizki hitrosti
Običajno stanje. ABS se ne aktivira na sprednjem kolesu pod 5 km/h (3 mph) ali na zadnjem kolesu pod 8 km/h (5 mph).
Dodatne funkcije
Načini nadzora oprijema
Način za dež: uporablja se na površinah, na katerih je manjši oprijem, kot so mokro cestišče ali makadam.
Cestni način: uporablja se za optimalne pogoje vožnje, na primer na suhih, asfaltiranih cestah.
Za več informacij o nadzoru oprijema glejte Uporaba → Sistem proti zdrsu koles .
Nadzor zadrževanja vozila (VHC)
VHC uporablja zavorni tlak, da prepreči uhajanje motornega kolesa nazaj, če je zaustavljeno na klancu, kar olajša speljevanje v klancu, na primer na hribu, mostu ali parkirni rampi. VHC ob vklopu zadržuje zavorni tlak in preprečuje premik motornega kolesa potem, ko voznik sprosti zavoro. Sistem zadržuje zavorni tlak, dokler voznik ne uporabi plina in sklopke za speljevanje.
OPOMBA
VHC ni namenjen za uporabo namesto ročne zavore.
Aktiviranje: voznik aktivira VHC z uporabo dodatnega pritiska na ročico sprednje zavore ali stopalko zadnje zavore po popolni zaustavitvi motornega kolesa. Zasveti signalna lučka VHC, ki potrdi, da je voznik aktiviral VHC, in sistem ABS ohrani zavorni tlak potem, ko voznik sprosti zavoro.
Deaktiviranje: VHC se samodejno izklopi, ko voznik začne speljevati z mesta ali ko voznik uporabi in sprosti zavoro. VHC se lahko izklopi, če voznik agresivno požene motor v visoke obrate pri stisnjeni ročici sklopke. VHC se izklopi tudi, ko voznik spusti stransko stojalo na modelih s senzorjem za stransko stojalo (ne na vseh trgih) ali prestavi v prosti tek pri modelih s senzorjem stranskega stojala. VHC se izklopi, ko motor preneha delovati. VHC se v večini situacij izklopi približno po petih minutah, pri čemer signalna lučka začne utripati in se VHC sprosti, če voznik ne naredi ničesar. (VHC se lahko izklopi prej kot v petih minutah, da prepreči pregretje, če se pogosto uporablja na strmih klancih.)
Sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah (TPMS)
TPMS opozarja voznika na nizek zračni tlak v pnevmatiki. Vzdrževanje ustreznega zračnega tlaka v pnevmatikah je pomembno tako za varnost kakor tudi za življenjsko dobo pnevmatik. V oknu kilometrskega števca se prikazuje trenutni tlak v sprednji in zadnji pnevmatiki, glejte Uporaba → Prikazi okna kilometrskega števca . Indikator tlaka v pnevmatikah zasveti, da voznika opozori, da je v pnevmatiki nizek tlak in je zato treba tlak preveriti, glejte Uporaba → Instrumenti .