Systémy ochrany vodiča Reflex™ (RDRS)
Modely vybavené systémom RDRS majú tlačidlo regulácie preklzovania a kontrolku regulácie preklzovania, ktorá sa pri naštartovaní rozsvieti, pozrite Použitie → Spínače na ľavej strane riadidiel a Použitie → Prístroje . RDRS je systém prepojených bŕzd REFLEX s protiblokovacím brzdovým systémom (ABS) s podporou v zákrutách a ďalšími prvkami pre posilnenie ovládania motocykla vodičom upravením tlaku v brzdách a/alebo výkonu hnacieho ústrojenstva pre udržanie kontroly nad motocyklom. Ďalšie informácie nájdete tiež v www.h-d.com/rdrs
Páčka prednej brzdy
VÝSTRAHA
Nenechávajte prsty medzi páčkou a rukoväťou riadidiel. Nevhodná poloha ruky môže ovplyvniť fungovanie páčky a následne spôsobiť stratu kontroly nad motocyklom, čo môže mať za následok smrť alebo ťažké zranenie. (00032a)
Pozrite Obrázok 1. Páčka prednej brzdy (1) ovláda brzdu na prednom kolese. Nachádza sa na pravej strane riadidiel. Páčka sa ovláda prstami pravej ruky.
Pedál zadnej brzdy
Pozrite Obrázok 1. Pedál zadnej brzdy (2) ovláda brzdu na zadnom kolese. Nachádza sa na pravej strane. Pedál zadnej brzdy sa ovláda pravou nohou.
1Páčka prednej brzdy
2Pedál zadnej brzdy
Obrázok 1. Ovládanie bŕzd
Protiblokovací brzdový systém (ABS) s prepojenými brzdami Reflex
Protiblokovací brzdový systém (ABS) s prepojenými brzdami Reflex motocyklov Harley-Davidson pomáha vodičovi udržať kontrolu nad motocyklom pri brzdení v krízových situáciách. Systém ABS s prepojenými brzdami Reflex sleduje prednú aj zadnú brzdu, čím zaisťuje, aby sa kolesá otáčali. Bráni tak nekontrolovanému zablokovaniu kolies na suchej vozovke alebo na šmykľavých povrchoch, ako je štrk, listy alebo mokrá vozovka.
Systém prepojených bŕzd ABS Reflex poskytuje lepšiu odozvu ako bežný systém ABS a umožňuje lepšie vyvážené brzdenie prednou a zadnou brzdou v najrôznejších brzdných situáciách.
Pri rýchlostiach vyšších než 7 km/h (4 mph) systém dynamicky upravuje prepojenie podľa použitej brzdnej sily a tiež rýchlosť motocykla s cieľom dosiahnuť optimalizované vyváženie bŕzd. Systém zvýši intenzitu prepojenia, keď vodič brzdí prudšie, a zníži intenzitu prepojenia alebo prepojenie úplne vyradí pri ľahkom brzdení a malých rýchlostiach.
POZNÁMKA
Pri brzdení oboma brzdami môže vodič počas dynamického vyvažovania bŕzd spozorovať jemnú odozvu páčky prednej brzdy alebo pedála zadnej brzdy.
Keď sú brzdy prepojené, bude systém reagovať na stlačenie samotnej páčky prednej brzdy tým, že dynamicky vyvinie brzdnú silu taktiež na zadné koleso. Na stlačenie samotného pedálu zadnej brzdy bude systém reagovať tým, že vyvinie brzdnú silu taktiež na strmene prednej brzdy. Pri použití obidvoch bŕzd sa systém pokúsi dynamicky rozložiť brzdnú silu medzi predné a zadné koleso.
Pri rýchlostiach nižších než 3 km/h (2 mph) nie sú brzdy prepojené, takže systém nemá nepriaznivý vplyv na ovládanie pri nízkych rýchlostiach, ako napríklad pri jazde po parkovisku.
Ako systém ABS funguje
Systém ABS monitoruje snímače na prednom a zadnom kolese a určuje otáčky kolies. Systém ABS reaguje vtedy, keď zistí, že jedno či všetky kolesá spomaľujú príliš rýchlo (čo znamená, že takmer dosahujú stav zablokovania) alebo ak miera spomalenia nezodpovedá kritériám uloženým v pamäti. Systém rýchlo otvorením a zatvorením ventilov upraví tlak brzdových strmeňov. Aktivovaný systém ABS zaisťuje brzdenie zodpovedajúce manuálnemu prerušovanému brzdeniu. Systém je schopný vykonať celý cyklus mnohokrát za sekundu.
Vodič rozpozná aktivovaný systém ABS tak, že zacíti mierne vibrovanie páčky prednej brzdy alebo pedála zadnej brzdy. Modul ABS môže tiež cvakať. Obidva prejavy značia normálnu prevádzku. Pozrite Tabuľka 1.
Pre ďalšie informácie ohľadom systému ABS navštívte www.h-d.com/rdrs .
Ako používať systém ABS
Systém ABS síce poskytuje výhodu pri brzdení v núdzových situáciách, nie je však náhradou bezpečnej jazdy. Najbezpečnejším spôsobom, ako zastaviť motocykel, je brzdiť obidvomi brzdami.
Systém ABS motocyklov Harley-Davidson je systém na podporu manuálneho brzdenia. Pri brzdení v núdzovej situácii nepoľavujte tlak na brzdy po celú dobu účinkovania systému ABS. Techniku brzdenia neprispôsobujte systému ani systém nenapodobujte prerušovaným tlakom na brzdy (tzv. pumpovaním). Kolesá sa zablokujú až takmer pri úplnom spomalení, keď rýchlosť motocykla poklesne na hodnotu, keď už systém ABS nie je potrebný.
Systém ABS: Pneumatiky a kolesá
Motocykle vybavené systémom ABS musia vždy používať pneumatiky a kolesá Harley-Davidson. Systém ABS monitoruje rýchlosť otáčania kolies prostredníctvom jednotlivých snímačov na sledovanie otáčok kolies. Ak použijete kolesá s iným priemerom alebo pneumatiky iných rozmerov, môže sa rýchlosť otáčania zmeniť. Použitie kolies s iným priemerom môže narušiť kalibráciu systému ABS, a nepriaznivo tak ovplyvniť jeho schopnosť zistiť a zastaviť nekontrolované zablokovanie kolies. Pri jazde na pneumatikách s tlakom odlišným od špecifikovaného tlaku sa môže znížiť účinnosť brzdenia systémom ABS. Pozrite .
Tabuľka 1. Príznaky a stavy systému ABS
PRÍZNAK
STAV
Kontrolka systému ABS nepretržite svieti
Bola zistená chyba systému ABS. Ak potrebujete servis, navštívte predajcu motocyklov Harley-Davidson.
Pomalé blikanie kontrolky systému ABS
Signalizuje bežný autodiagnostický proces pri prvom zapnutí motocykla, keď je rýchlosť menšia ako 5 km/h (3 mph). Systém ABS zostane nefunkčný, kým kontrolka nezhasne. Ak kontrolka naďalej bliká aj pri rýchlosti vyššej než 5 km/h (3 mph), požiadajte o servis predajcu motocyklov Harley-Davidson.
Rýchle blikanie kontrolky systému ABS a nepretržité svietenie kontrolky zabezpečenia/poruchy
Indikuje potenciálnu poruchu brzdovej sústavy. Aktivujte predné aj zadné brzdy pre zníženie rýchlosti a zastavenie motocykla. Ovládanie bŕzd môže po aktivovaní pôsobiť stuhnuto. Ak táto situácia nastane, presuňte motocykel na bezpečné miesto a zastavte. Pred pokračovaním v jazde je nutný servis vozidla pre opravenie poruchy. Pre vykonanie servisu na vozidle navštívte predajcu motocyklov Harley-Davidson.
Vibrovanie páčky alebo pedála brzdy pri aktivácii systému ABS
Normálny stav.
Cvakanie pri aktivácii systému ABS
Normálny stav.
Pocit krátkodobého výpadku brzdného účinku
Normálny stav. Tento pocit je najvýraznejší pri použití iba jednej brzdy (buď prednej, alebo zadnej). Je výsledkom poklesu rýchlosti spomaľovania, ktorého príčinou môžu byť výmole alebo nerovnosti na vozovke, brzdenie motorom (vyššie otáčky spôsobujú spomalenie zadného kolesa), prudké brzdenie pri malých rýchlostiach alebo iné stavy. To všetko je spôsobené tým, že systém ABS upravuje tlak brzdového strmeňa, aby sa zabránilo nekontrolovanému zablokovaniu kolies.
Pedál zadnej brzdy kladie krátkodobo silný odpor
Normálny stav. Brzdenie motorom (vyššie otáčky spomalia zadné koleso) alebo zaradenie nižšieho prevodového stupňa môže aktivovať systém ABS. Ak pri tom alebo ihneď potom použijete zadnú brzdu, môže systém ABS uzavrieť ventil na obmedzenie tlaku na zadnú brzdu. To všetko je spôsobené tým, že systém ABS upravuje tlak brzdového strmeňa, aby sa zabránilo nekontrolovanému zablokovaniu kolies.
Pískanie pneumatík pri brzdení
Normálny stav. V závislosti od povrchu môže pneumatika pri brzdení pískať, aj keď sa koleso nezablokuje.
Čierna stopa na vozovke
Normálny stav. V závislosti od povrchu môže pneumatika zanechať na vozovke čiernu stopu, aj keď sa koleso nezablokuje.
Zablokovanie kolies pri nízkej rýchlosti
Normálny stav. Systém ABS sa neaktivuje na prednom kolese pri rýchlosti nižšej než 5 km/h (3 mph) alebo na zadnom kolese pri rýchlosti nižšej než 8 km/h (5 mph).
Ďalšie prvky
Režimy regulácie preklzovania
Režim dažďa: používa sa pre povrchy so zníženou trakciou, akými sú mokré cesty alebo štrk.
Cestný režim: používa sa pre optimálne jazdné podmienky, akými sú suché spevnené cesty.
Ďalšie informácie o regulácii preklzovania nájdete v Použitie → Regulácia preklzovania .
Ovládanie stabilizátora vozidla (VHC)
Systém VHC využíva tlak v brzdách pre zabránenie pohybu motocykla smerom vzad, počas státia na nerovnom povrchu a uľahčuje tak rozjazd z nerovnej vozovky, akou môžu byť kopce, mosty alebo parkovacie rampy. Systém VHC pri aktivácií udržiava tlak v brzdách a zabraňuje tak motocyklu v pohybe po tom, čo vodič brzdy uvoľní. Systém udržiava tlak v brzdách, až kým vodič nepridá plyn a neuvoľní spojku pre rozjazd.
POZNÁMKA
Systém VHC nie je určený ako náhrada za parkovaciu brzdu.
Aktivácia: Vodič aktivuje systém VHC silnejším zatlačením páčky prednej brzdy alebo pedálu zadnej brzdy po úplnom zastavení motocykla. Svetelná kontrolka systému VHC sa rozsvieti pre potvrdenie aktivácie systému VHC vodičom a systém ABS udrží tlak v brzdách po tom, čo vodič ovládanie bŕzd uvoľní.
Deaktivácia: Systém VHC sa automaticky deaktivuje po tom, čo vodič začne proces rozjazdu alebo stlačí a následne uvoľní ovládanie bŕzd. Systém VHC sa môže deaktivovať, ak vodič agresívne zvýši otáčky motora so stlačenou páčkou spojky. V prípade spustenia bočného stojana, na modeloch so snímačom bočného stojana (nie pre všetky trhy), alebo v prípade zaradenia do neutrálu na modeloch bez snímača, sa systém VHC taktiež deaktivuje. Systém VHC sa deaktivuje po vypnutí motora. Vo väčšine prípadov sa systém VHC po piatich minútach nečinnosti zo strany vodiča vypne. Kontrolka zabliká a systém VHC sa uvoľní. (Systém VHC sa môže deaktivovať za menej než päť minút, aby tak zabránil prehriatiu v prípade, že je opakovane používaný pri strmom stúpaní.)
Elektronický systém monitorovania tlaku v pneumatikách (TPMS)
Systém TPMS upozorňuje vodiča na nízky tlak v pneumatikách. Udržiavanie správnej hodnoty tlaku pneumatík je dôležité ako pre bezpečnosť, tak pre životnosť pneumatík. Počítadlo najazdených kilometrov zobrazuje aktuálny stav tlaku v prednej a zadnej pneumatike, pozrite Použitie → Zobrazené údaje na počítadle najazdených kilometrov . Kontrolka tlaku v pneumatikách sa rozsvieti pre upozornenie vodiča o nízkom tlaku v pneumatikách, kedy je potrebné tlak skontrolovať, pozrite Použitie → Prístroje .