Tangentbordet används för att välja navigationsmål, söka bland mediafiler, spara kontaktuppgifter eller mata in andra data i radion vid behov. Du styr tangentbordet via pekskärmen eller genom att använda handomkopplaren CURSOR/SELECT (MARKÖR/VÄLJ) för att välja bokstäver.
6.5-radion har stöd för ett fullstort tangentbord och ett stort tangentbord. Se Systeminställningar → Tangentbord: Endast 6.5för att välja tangentbordstyp. 4.3-radion har ett fönster som liknar det fullständiga tangentbordet för att mata in data.
Det stora tangentbordet kan vara mer lämpligt när du använder motorcykelhandskar. Vissa bokstäver kan vara gråmarkerade när du använder tangentbordet. Det är en del av stavningsfunktionen som endast tillåter godkända bokstavssträngar enligt posterna i databasen.
Inmatningen visas i titelfältet. Tryck på knapparna för siffror, symboler eller specialtecken för att visa tangentbord med ytterligare tecken vid behov. Tryck på OK när du är klar med inmatningen.
Fullständigt tangentbord: Se Figur 1. När en inmatning krävs visas ett fullständigt tangentbord med bokstäverna A–Z i bokstavsordning på skärmen.
Stort tangentbord: Se Figur 2. När inmatning krävs visas ett tangentbord med större knappar på skärmen. Använd tangentbordsväljarna till höger för att visa olika delar av alfabetet (A–I, J–R eller S–Z).
1Inmatning (visas i titelfältet)
2Tangentbord (i bokstavsordning)
3Siffertangenter
4Symboler
5Specialtecken
6Backsteg/radera
7Mellanslag
8OK/Retur
9Skift (stora/små bokstäver)
Figur 1. Fullständigt tangentbord
1Inmatning (visas i titelfältet)
2Siffertangenter
3Symboler
4Specialtecken
5Knappsats
6Knappsatsväljare (A–I, J–R, S–Z)
7Backsteg/radera
8Mellanslag
9OK/Retur
Figur 2. Stort tangentbord